T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Merkezi Kimlik Yönetim Sistemi Projesi Hayata Geçiyor

Yayın Tarihi : 20.6.2016

Başkanlığımız ile TÜBİTAK ULAKBİM arasında yapılan açık kaynak kodlu yazılımların kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik 2015 yılında imzalanan Protokol kapsamında “EnGerek Kimlik Yönetim Sistemi Sözleşmesi (KYS)” imzalanmıştır. Projeyle Bakanlığımızda  görev yapan yaklaşık 64.000 kullanıcının kimlik yönetimi “EnGerek KYS” kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Proje ile mevcut personelin yanısıra, yeni göreve başlayan personelin de kimlik yaşam süreçleri EnGerek üzerinden yönetilecektir. Personelimizin göreve başladıkları andan itibaren iş yaşam döngüsünde kullanıcı hesaplarının otomatik olarak oluşturulması, kurum politikalarının uygulanması, rol yönetimi vb. sağlanmış olacaktır. Bilgi teknoloji birimlerinin çokça vaktini alan “kullanıcı adı/parola” yönetimi de daha güvenli ve kolay bir hale gelecektir. Sıkça görülen parola unutulması durumunda, personelimiz SMS üzerinden parolalarını yenileyebileceklerdir.

Diğer taraftan personel hareketleri EnGerek'e bağlı tüm bilgi sistemlerinde “birim/görev bilgileri” tek bir merkezden güncellenebilecektir. Böylelikle Bakanlığımız sistemleri arasında personel bilgisi konusunda veri bütünlüğü sağlanmış olacaktır.

Ayrıca, Kamu kurum ve kuruluşlarında "günce/loglama" kavramı hesap verilebilirlik açısından çok önem arz etmektedir. Bu bağlamda EnGerek üzerinde yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacaktır.