T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanlığımız Merkez Teşkilatı BGYS Eğitimi Başkan Selçuk KAVASOĞLU'nun Açılış Konuşması ile Başladı

Yayın Tarihi : 17.12.2018

Bakanlığımız Merkez teşkilatı kuruluşlarında çalışan personelin Bilgi Güvenliği farkındalığını arttırmak ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında farkındalık yaratmak maksadıyla 17 – 21 Aralık 2018 tarihleri arasında 5 gün boyunca sürecek eğitim İstiklal Marşı ve Şehitlerimize saygı duruşunun ardından Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Sayın Selçuk KAVASOĞLU'nun açılış konuşması ile başladı. Başkan KAVASOĞLU, konuşmasında "Teknolojinin getirdiği avantajlar, şüphesiz, hayatımızı kolaylaştırdı. Bununla birlikte, bu yenilikler, beraberinde yeni riskleri de ortaya çıkardı ve sonuçta "Bilgi Güvenliği" kavramı dünya gündemine yerleşti. Dünya, dijitalleşmeyle birlikte, pazarlama, satış, üretim, vergi gibi kavramları yeniden tanımlarken bugün artık, risk ve tehditleri de yeniden tanımlama gereğini hissediyor. Eskiden, nereden ve hangi amaçla geleceğini tahmin edebildiğimiz risk ve tehditleri konuşurduk.  O dönemler geride kaldı. Artık, tehdidin açık bir "gönderici adresi" yok. Bugün, siber saldırılar bireylere, şirketlere, bankalara, ve hatta kamu kurumlarına zarar vermekle yetinmiyor,  ülkelerin güvenliklerini de tehdit ediyor.

Dijital Dönüşüm, hem ülkemizde hem de tüm dünyada şirketlerin şu an en popüler ve bir o kadar da kritik bir gündemi. Bilgi güvenliğini sağlamadan, kamuda dijital dönüşüm hedefimizi gerçekleştiremeyiz. Bu nedenle, bilgi güvenliği konusunda ulusal düzeyde geliştirilmiş olan stratejiye kurumsal olarak uyum sağlamalıyız." hususuna dikkat çekti.

Eğitimde Bilgi güvenliğinin amacına, ISO 27001 ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin faydalarına, Siber Olaylara Müdahale Sürecine, Sosyal Medya Kullanımına ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Eğitim, Bilgi Güvenliği Koordinatörlüğü personeli Oral DURALİ, Mesut GÜLER, Mahmut AKKUŞ ve Hüseyin Avni CEVAHİROĞLU tarafından gerçekleştirilmektedir.