T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Ortak Veri Merkezi Kuracağız"

Yayın Tarihi : 9.4.2019

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nda gerçekleştirilen Smartcon Ankara 2019 teknoloji zirvesine iştirak eden Bakanımız Dr.Bekir PAKDEMİRLİ, Endüstri 4.0 çerçevesinde Tarım 4.0'ın da işletilmesi gerekliliğiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Sayın PAKDEMİRLİ, Başkanlığımız tarafından çalışmaları başlatılan "Ortak Veri Merkezi"nin kurulması ile ilgili;

"Tek merkeze bu işi toplayınca mükerrer yatırımlardan kurtulmuş oluruz. Etkinlik ve tasarrufumuz artacak. Vatandaş, bizim bir birimimize başvurunca, yine bizim bakanlığımızla ilgili bir konuda evrak istiyoruz. Bizde olan bir bilgi için vatandaştan tekrar bilgi istemememiz lazım. Veri merkezlerinin birleştirilmesi bunlara hizmet edecek. Amacımız tüm hizmetlerimizi e-devlete taşımak. Vatandaş bizimle ilgili işlemlerini yaparken bazen birliklere, odalara ve sivil toplum kuruluşlarına başvuruyor.  Onlara başvururken, bazen aldığı faydanın önemli kısmına tekabül eden bir para ödüyor. Tüm işlemlerimizi ücretsiz olarak e-devletten vermek istiyoruz. Amacımız yavaş yavaş vatandaşlara değen tüm işlemlerimizi internet ortamında yaptırmak. Böylece, ilçelerdeki personelimizi de evrak işleri yerine asıl görevi olan sahalara yönlendireceğiz."

dedi. Bakan PAKDEMİRLİ, konuşmasında;

- Verimi arttırıp maliyeti azaltmak için sahada sensör kullanımı,

- Hizmetlerin e-Devlet üzerinden sunulması,

- Rekolte tahminlerinde meteorolojik verilerden faydalanılacağı,

- Coğrafi Bilgi Sistemleri,

- Orman yangınlarına Dronelar ile müdahale,

- Yeni nesil GSM kulak küpesi,

- Elektrikli traktör prototipi,

konularında da yeni hedefleri anlattı. Zirveye Başkanımız Selçuk KAVASOĞLU ve diğer üst düzey yöneticiler de katılım sağladı.