T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BTGM, TAGEM Ve Genç Çiftçi Meclisi Bir Araya Geldi

Yayın Tarihi : 23.09.2022

​Konyalı Genç Çiftçiler, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ve Konya Şeker A.Ş. işbirliği ile kurulan Genç Çiftçi Meclisi (GEÇİM) ile Bakanlığımız TAGEM ve BTGM ekibi Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünde bir araya geldi.

Genç Çiftçi Meclisi – GEÇİM; Türkiye tarımının geleceği olan GENÇ ÇİFTÇİLERİ merkezde konumlandırarak ve teknolojinin ulaştığı noktadan istifade ederek, su ve toprak varlığımızı korumak ve geliştirmek, girdi maliyetlerini düşürmek, verimliliği artırmak ve iklim değişikliğinden kaynaklı risklerin tarımsal faaliyetlere etkisini azaltmak üzere uygulanabilir modeller geliştirmek amacıyla Konya merkezli bir sivil inisiyatiftir.

Teknofest yarışması Gıda ve Tarım kategorisinde Türkiye birincisi olan TARBOT Şeker Pancarı Otonom Çapa robotu gibi teknolojik çalışmalarla birlikte şeker pancarı başta olmak üzere çeşitli ürünlerde ıslah çalışmaları, biyopestisit çalışmaları, iklim değişikliğine alternatif tarımsal ürün çalışmaları, şeker pancarı kök çürüklüğü etmenlerinde tanı ve karakterizasyon çalışmaları hakkında GEÇİM üyelerinden bilgi alındı.

Teknoloji kullanımının ve dijitalleşmenin her geçen gün arttığı tarım sektöründe özellikle genç çiftçilerin güncel teknolojiler kullanılarak ve bilimsel yöntemlerle çiftçilik yapması yönünde çalışmalar yürüten GEÇİM ekibiyle Bakanlığımız arasında olası işbirliği konuları görüşüldü.