T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EUROFISH’in 18 inci Genel Kurul Toplantısı Danimarka’da Yapılmıştır.

Yayın Tarihi : 14.2.2019

Ülkemizin de üyesi olduğu,  Doğu ve Orta Avrupa Balıkçılığının Geliştirilmesi Uluslararası Organizasyonu (EUFOFISH)’in 18 inci Genel Kurul Toplantısı 31 Ocak - 1 Şubat tarihleri arasında Kopenhag /Danimarka’da 13 üye ülke ve gözlemci olarak FAO, GFCM, EIFAC, CACFISH temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. 

Genel Müdür Yardımcımız Sayın Turgay TÜRKYILMAZ’ın ülkemiz adına başkanlık yaptığı toplantıya Daire Başkanı Sayın Özerdem MALTAŞ da katılım sağlamıştır.

Toplantıda EUROFISH’in 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri ve 2018 yılı bütçesi görüşülmüş ayrıca 2019 yılında yapılması planlanan faaliyetler üye ülkelerin onayına sunulmuştur.

Eurofish’in üye ülkelere ve yetiştiricilik sektörüne sağlamış olduğu imkânlardan ülkemizin daha fazla pay alabilmesi yönündeki talebimiz kabul görmüştür. Bu kapsamda özellikle ülkemiz yetiştiricilik ürünlerinin pazarlanmasına ve ihracatına imkân verecek tanıtım organizasyonlarda ülkemiz sektör temsilcilerine özel uygulamaların gerçekleştirilmesi, Eurofish’in oldukça etkili olan yayım faaliyetleri içerisinde ülkemiz sektörüne daha fazla yer verilmesi konularında mutabık kalınmıştır. Ayrıca ülkemizdeki balık tüketiminin artırılmasına yönelik, 2019 yılı içerisinde programlı bir kampanya gerçekleştirilmesi için EUROFİSH ile birlikte ortak bir proje yapılması kararlaştırılmıştır.

Toplantı sırasında tarafımızca dile getirilen EUROFISH ve CACFISH arasındaki işbirliğinin artırılması ve ortak faaliyetler düzenlenmesi yönündeki temennimiz olumlu karşılanmış ve ilk aşamada her iki coğrafyaya hitap edecek bir etkinliğin birlikte yapılması kararlaştırılmıştır.

Eurufish’in bir sonraki Genel Kurul toplantısının Ülkemizin ev sahipliğinde yapılması da prensip olarak kabul görmüştür.