T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HEDEF 1,1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT…

Yayın Tarihi : 21.2.2019

SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE SON 16 YILDA 1,23 MİLYAR TL DESTEK 2018'DE 952 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPAN SEKTÖRDE, 2019 HEDEFİ 1,1 MİLYAR DOLAR OLARAK BELİRLENDİ

Son 16 yılda su ürünleri yetiştiriciliğine 1,23 milyar lira destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı, sağladığı desteklerin meyvelerini alıyor. Verilen desteklerin de katkısıyla 2018 yılında 952 milyon dolar ihracat yapan su ürünleri yetiştiriciliği sektörü, 2019 hedefini 1,1 milyar dolar olarak belirledi.

Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli başarılara imza attıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "2018 yılı verilerine göre ihracatımız miktar olarak geçen yıla göre yüzde 11,3 oranında artarak 178 bin tona yükseldi. Değer olarak ise 952 milyon dolar ile 1 milyar dolarlık sınıra çok yaklaştık. Hedefimiz 2019 yılında 1,1 milyar dolar, 2023 yılında ise 2 milyar dolarlık bir rakamı yakalamak" diye konuştu.

HEDEF 2019'DA 350 BİN TON ÜRETİM

2018 yılında 310 bin ton civarında bir üretim gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli "Ülkemizde avlanan ve özellikle de yetiştirilen balıklarımız kalite, lezzet ve sahip oldukları yüksek standart nedeniyle dünya pazarlarında aranır hale gelmiştir. Ürettiğimiz ürünleri başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerinde yer aldığı 85 ülkeye pazarlıyoruz. Dolayısıyla hem iç piyasanın hem de dış piyasanın bu talebini karşılamak için 2019 yılında üretim miktarımızı 350 bin tona yükseltmeyi planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

2003 YILINDAN BU YANA 1,23 MİLYAR TL DESTEK

Sektöre 2003 yılından bu yana 1,23 milyar TL destek verdiklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli "Bu destekleri verirken, su ürünleri üretiminde verimliliği, çeşitliliği ve kaliteyi artırıp, ülkemizde bulunan mevcut su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla 2019 yılında da bu destekleri vermeyi sürdüreceğiz. Ürün bazında verdiğimiz desteklerin yanında tesis kurmak isteyen girişimciler, gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinden yararlanabiliyor. Bu sübvansiyonlu kredi desteğinden avcılık sektöründeki tekne sahipleri de faydalanabiliyor. Ayrıca sektörde kullanılan çeşitli alet ve ekipmanlar için de hibe desteklerimiz bulunuyor" açıklamasını yaptı.

2017 yılında bir başka destekleme modelini uygulamaya koyduklarını da belirten Pakdemirli "Bu uygulamayla 10 metreden küçük balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamına aldık. 2017 yılında yaklaşık 9 bin balıkçı gemisi sahibine 7 milyon TL, 2018 yıl içinde de 10 binden fazla balıkçı gemisi sahibine yaklaşık 8.3 milyon TL ödeme yaptık. Bu destekleme programımız 2019 yılında da devam edecek" dedi.

İLK TARIMA DAYALI SU ÜRÜNLERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULDU

Adana'da ülkemizin ilk "Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi" (TDİOSB) kurulduğunu ve yatırıma ilişkin sürecin başladığını da belirten Pakdemirli "Tarımsal üretime uygun olmayan 5. ve 6. sınıf tarım arazilerinin değerlendirildiği bu proje ile yıllık toplam 16.500 ton, kefal, granyöz, sazan, tilapya, yayın, kefal, karides, mersin balığı, sivriburun karagöz ve çipura üretimi hedefliyoruz" diye konuştu.

Projeye yerli ve yabancı firmalar tarafından büyük ilgi gösterildiğini ifade eden Bakan Pakdemirli "Proje için özel sektör tarafından, 1,6 Milyar TL yatırım yapılarak 3.000 kişiye istihdam sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca Aydın'da başta çorak araziler, jeotermal kaynakların bulunduğu alanlar ve turizmden uzak açık denizlerde son teknoloji kullanılarak, yılda 200 milyon dolar ihracat hacmi bulunan ve 1.000 kişiye istihdam sağlayacak organize su ürünleri bölgesi kurulum çalışmalarına devam ediyoruz" dedi.

DENİZLERDE 53.980 TON KAPASİTELİ ALAN ÜRETİME AÇILDI

Belirlenen hedeflere ulaşmak için yetiştiriciler için yeni alanların açıldığını söyleyen Bakan Pakdemirli "Bu çerçevede 2018 yılında Artvin, Sinop ve Rize'de, ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliği yapılması amacıyla yıllık 53.980 ton üretim kapasitesine sahip deniz alanı müteşebbislerin yatırımına açıldı. 2019 yılında ise Mersin, Adana ve Aydın'da yıllık 171.000 ton üretim kapasitesine sahip alanın yatırıma açılmasını planlıyoruz "değerlendirmesinde bulundu.

MAVİ ORKİNOS AVLANMA KOTASI ARTTI

Özellikle Japonların büyük ilgi ve talebinin olduğu Mavi orkinos balığı av kotalarının yapılan çalışmalarla kademeli olarak artırıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli "Orkinos balığının toplam avlanabilir kota miktarını belirlemek ve üye ülkelere tahsis edilmesine yönelik iş ve işlemler "Atlantik Ton Balıkları Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT)" tarafından belirleniyor. Ülkemizin kotası ilk üye olunan zamanlarda (2010 yılında) 419 ton iken, yoğun çalışmalar ve uluslararası platformlarda göstermiş olduğumuz üstün başarılardan sonra bu yıl 1.880 tona, 2020 yılında ise 2.305 tona çıkartıldı" açıklamasını yaptı.

2018'DE DENETİMLERDE 18 MİLYON 215 BİN TL CEZA UYGULANDI

Son olarak ülkemizin su ürünleri varlıklarının ve yaşam alanlarının korunarak sürdürülebilir şekilde işletilmesini sağlamak için sıkı denetim yaptıklarını belirten Bakan Pakdemirli "Bu denetimleri Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet, Jandarma ve Belediye teşkilatları ile işbirliği içerisinde yapıyoruz. Bu çerçevede 2018 yılında, denizlerde, karaya çıkış noktalarında, hallerde ve satış noktalarında, 120 binin üzerinde denetim yaptık. Yapılan denetimler neticesinde 828 ton su ürününe el konuldu, 8.640 kişi ve işyerine toplam 18 milyon 215 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca kurallara aykırı avcılık yapan 50 balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresi de iptal edildi" dedi.