T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BODRUMDA SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ VE BALIK YEMİ ÜRETİCİLERİ İLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 20.5.2019

30 Nisan 2019 tarihinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde su ürünleri sektörü ve balık yemi üreticileri ile değerlendirme toplantı yapıldı. Toplantıya Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ, Daire Başkanı Özerdem MALTAŞ, Gıda ve Kontrol Müdürlüğü Yem Daire Başkanı Kayahan KAYHAN, Su Ürünleri Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Faruk ÇOŞKUN, 9 yem üretici temsilcisi, 17  balık üreticisinin hazır bulunduğu balık yemi ile ilgili karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ “Dünya yem üretimine dair en kapsamlı istatistiki çalışmaları gerçekleştiren Alltech, hazırladığı Global Feed Survey 2017 raporunda dünyadaki toplam yem üretiminin 2016 yılında 1 milyar 32 milyon ton olduğunu açıkladı. Söz konusu rapora göre toplam yem üretiminde balık yemi grubu, yaklaşık 40 milyon tonla dördüncü sırada yer alıyor. 451 milyon tonla en yüksek üretim miktarına sahip kanatlı yem grubu düşünüldüğünde, balık yeminin üretim miktarının son derece düşük olduğu görülüyor. Ancak uzmanlar balık yeminin, önümüzdeki süreçte sektördeki en hızlı büyümeyi sergileyeceğini öngörüyor. Yetiştiriciliği yapılacak balık türüne ve yetiştiricilik yapılacak lokasyona göre farklı yemlerin her geçen gün önemi artmaktadır. Yem tiplerinde ve yem yapım tekniklerinde de gelişmelere neden olmaktadır. Ancak ne olursa olsun mutlaka yetiştiricilik için bir yem kullanımı olacaktır ve üretim için bu şarttır. Yem üretiminde asıl amaç kaliteli, sindirilebilirliliği yüksek ve ekonomik üretim için kaliteli yem kaliteli ürün anlamına gelmelidir. Bu nedenle yem yapım sanayi, çok sayıdaki yem hammaddelerini en ekonomik, kısa sürede en iyi verimi sağlayacak şekilde kullanarak, yüksek kalitedeki yem üretimi sağlamakla sorumludur. Tüketilen yemin elde edilen ürünün miktarına “yem dönüşüm oranına” göre irdelendiğinde, bir kg canlı ağırlık için yaklaşık FCR önemlilik arz etmektedir.”

 

Toplantının değerlendirme bölümünde, özellikle balık yemlerinde sindirilebilirlik ve proteinin hayvansal kaynaklı mı bitkisel kaynaklı mı anlaşmasını sağlayacak menşei ve miktar analizlerinin gerçekleştirilmesi için donanımlı bir laboratuvarın gerekliliği ve önemi ortaya çıkmıştır.