T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİNİN BALIK YEMİ İLE İLGİLİ YAŞADIKLARI SORUNLAR HAKKINDA TOPLANTI YAPILDI

Yayın Tarihi : 20.5.2019

Genel Müdürümüz Dr. Mustafa Altuğ ATALAY’ın başkanlığında, Tarım Kredi Yem A.Ş. Yem Genel Müdürü Sayın Hasan Fehmi KINAY, Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkanı Sayın Faruk COŞKUN, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ ve ilgili daire başkanlarının katılımlarıyla düzenlenen toplantıda, su ürünleri yetiştiriciliğin mevcut durumu ve balık yemi hakkında sunumlar yapılarak yem konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm yolları ele alındı.

Toplantıda ATALAY’ın sektörün mevcut durumu ile ilgili bilgi ardından su ürünleri üretimi hakkında ve  balık yemiyle ilgili yaşadıkları sorunlarını dile getirerek, yem temininde dövizde yaşanan  dalgalanmalar kaynaklı dengesizlik ve belirsizlik yaşandığı ve  uygulanan vadelerin de sektörü büyük sıkıntıya düşürdüğünü belirtti.

 KINAY da, Tarım Kredi Yem A.Ş olarak sektörün ihtiyacı olan yemin bir bölümünü karşılayabileceklerini, kısa bir süre içinde genel müdürlüğümüzce belirlenecek 2 veya 3 potansiyel lokasyonda yem üretimine gireceklerini,  2 aya kadar faizsiz, 12 ay için uygun vadeli faiz ile yem satacaklarını belirterek, yaşanmakta olan sorunun çözümü noktasında  balık yetiştiriciliği sektörüne de gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Toplantının sonunda ATALAY, sektöre verecekleri destekten dolayı KINAY’a ve Tarım kredi Kooperatiflerine teşekkür ederek, bu işbirliğinin artarak devam etmesinin, ülkemiz su ürünleri üretimine, ihracatına ve gıda güvenliğine verilecek önemli bir destek olduğunu   belirtti.