T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AVRUPA’DA İLK OLARAK “İHTİSAS ORGANİZE SU ÜRÜNLERİ BÖLGESİ” KURULMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 30.5.2019

Türkiye'de bir ilk olarak kurulması planlanan Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin tanıtımı ve yetiştirilecek potansiyel ürün çeşitleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere "Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi ve Su Ürünleri Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Çalıştay'a Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay'ın yanı sıra Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları ve iş insanları katıldı.

"Atıl Olan Alanları Değerlendireceğiz"

Vali Mahmut Demirtaş da katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, proje sayesinde yıllık 2,5 milyar TL'lik katma değer elde edileceğini kaydetti. Böylelikle hem istihdama, hem ihracata hem de cari açığın kapatılmasına doğrudan katkıda bulunacağız" dedi.

Su Ürünleri İhracatında 2023 Hedefimiz 1 Milyar Doları Yakaladık

Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay yaptığı konuşmada; Türkiye'nin tarımda ihracatçı ülke konumunda olduğunu kaydederek, "Bu ihracattaki en önemli unsurlardan biri de su ürünleri. 2003 yılında su ürünleri Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmeye başlanmasıyla birlikte su ürünleri üretimi yüzde 416 artarak, 2018 yılında 315 bin tona gelmiş. İhracatı da yüzde 885 oranında artarak 2023 hedefimiz olan 1 milyar doları yakalamış durumdayız. Biz bu ihracatı arttırmaya kararlıyız, yeni 2023 ihracat hedefimiz olan 2 milyar dolara ulaşmamızda büyük katkı sağlayacak olan bu yatırımı yeni, alternatif türlerin üretimi için mükemmel, düzenli ve çevreci bir proje olarak görmekteyiz. Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'ye yılın başında söz verdik, 2019 yılı içerisinde 170 bin ton civarında yeni su ürünleri istihsal alanını üreticilerimize teslim edeceğiz. Mersin ve Aydın'daki 50 bin tonluk projelere ilave olarak Organize Sanayi Bölgesi'nin açıklarında ilave 50 bin tonluk denizde yetiştiricilik yapılacak alanın çalışmalarını da tamamlamak üzereyiz" diye konuştu.

"Son 5 Yılda Adana'da Önemli Gelişimler Sağlandı"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise konuşmasında,  birlik ve beraberlik sayesinde son 5 yılda Adana'da önemli gelişmeler sağlandığını kaydederek, "Lezzet festivalinden tutun tarıma dayalı OSB, mahrukatçılar, Ceyhan'daki Enerji İhtisas Bölgesi yatırımlarının önünün açılması, bunlar Adana'yı hak ettiği yere getirecek girişimler. Bize düşen bunların tamamına destek olmak" diye konuştu.

"2 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak"

Çalıştay'ın açılış konuşmasını yapan Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanvekili Alican Yamanyılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığının himayelerinde Adalı Mahallesi'ne Türkiye'de ilk kez Tarıma Dayalı OSB kurulması için çalışmalara başladıklarını anlattı. 2018 yılında Türkiye balık ve su ürünleri sektörü olarak 84 ülkeye yaklaşık 1 milyar dolar gibi rekor seviyede ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yamanyılmaz, bu rakamı daha yukarı taşımak zorunda olduklarını kaydetti.