T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SU ÜRÜNLERİNDE 1 MİLYAR DOLARLIK 2023 HEDEFİNİ TUTTURAN TÜRKİYE HEDEF BÜYÜTTÜ

Yayın Tarihi : 10.7.2019

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2 milyar dolarlık yeni hedef çalışmaları çerçevesinde su ürünleri alanında büyük öneme sahip olan Rusya'da temaslarda bulunacak.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, beraberindeki heyet ile birlikte Rusya'nın San Petersburg kentinde yapılacak 3. Küresel Balıkçılık Forumu'na katılacak. Bakan Pakdemirli, "Fırsatlar Okyanusu: Doğa, Ekonomi ve İnsan" temalı Forum'da konuşacak, ardından da Deniz Mahsulleri Fuarına katılacak.

Bakan Pakdemirli, Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ve Forum'a katılacak ülkelerin tarım bakanları ile görüşmeler gerçekleştirecek. Ayrıca Bakan Pakdemirli, Pella Gemi İnşa Tesisini ziyaret ederek, orta kafa balık tutma buz trolü Skorpion'un suya indirilme törenine katılacak.

"TÜRKİYE, SU ÜRÜNLERİ İHRACATINDA 1 MİLYAR DOLAR OLAN İHRACAT HEDEFİNİ 2 MİLYAR DOLARA YÜKSELTTİ" 

Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir konuma gelen Türkiye, bu alanda dünyada söz sahibi olmaya başladı. 2018 yılı sonu itibariyle su ürünleri alanında 952 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2023 hedefi olan 1 milyar dolar da yakalanmış oldu. Bakan Pakdemirli, 2023 hedefinin gerçekleştirilmiş olmasının ardından hedefi daha yükselterek 2023 hedefini 2 milyar dolara çıkarttı.

Türkiye, su ürünleri alanında 100'e yakın ülkeye ihracat yaparken, bu ülkeler arasında Japonya, Kore, Amerika gibi su ürünleri konusunda önemli ülkeler de var.

Avrupa'nın en büyük avcı filolarından birine sahip olan Türkiye'nin iç kaynaklarını korumak için özellikle Afrika ülkeleri ile anlaşmalar yapılıp, avcılara avlanma alanları oluşturuluyor.

Su ürünleri tüketimi çok fazla olan Rusya ise bu alanda Türkiye için önemli bir pazar oluşturuyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli'nin Rusya temasları esnasında mevkidaşı Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patrushev ile balıkçılık alanında yapılacak anlaşmalar öncesinde ön görüşmeler yapması Türkiye'ye bu alanda büyük imkânlar sağlayacak.

Ayrıca, San Petersburg'daki Deniz Mahsulleri Fuarına Türkiye'den büyük firmaların yanı sıra özellikle KOBİ ölçeğindeki firmalar Tarım ve Orman Bakanlığı organizesinde katılırken, İstanbul İhracatçılar Birliği kuvvetli bir katılım sağlıyor.

Bu sene Türk karasularında av sezonu 1 Eylül'de, uluslararası karasularda ise 15 Temmuz'da başlıyor. Balıkçılar da yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.