T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ DENİZLERDEKİ KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN DALIŞ YAPTI

Yayın Tarihi : 16.7.2019

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir'in Çeşme ilçesinde "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında düzenlenen etkinlik kapsamında denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek için dalış yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğüne ait "Reis Bey" isimli Su Ürünleri Kontrol Teknesiyle Dalyan Mahallesi'ndeki yat limanından demir alan Bakan Pakdemirli, Eşek Adası açıklarından yapılacak dalış öncesi açıklamalarda bulundu.

Projenin Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirten Pakdemirli, projede sivil toplum kuruluşlarının desteğinin önemli olduğunu vurgulayarak, denizlerin gelecek nesillerden bizlere emanet olduğunu söyledi.

Bu emanetin farkında olmamız gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli "Her kaynağı olduğu gibi denizlerimizi de çok verimli kullanmamız lazım. Denizlerin altını su gibi görmemek lazım. Alta bir ekosistem, bitki örtüsü var. Bunları korumak anlamında her türlü çabayı ve gayreti sarf etmemiz lazım. Koruma kullanma dengesine riayet etmemiz lazım. Bugün itibariyle tüm dünyanın bir problematiği olan bir durum söz konusu. Elimizde bir tane dünya var ama 7 dünya varmış gibi tüm dünya bunu harcıyor. Biz de bu işe bir katkı olsun diye başta ağların, sepetlerin ve diğer av gereçlerinin temizlenmesiyle ilgili bir kampanya başlattık" dedi. 

1,5 MİLYON DENİZ CANLISI KURTARILDI

Projenin detayları hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli "600 lokasyonda 65 bin dekar alanı taradık. Burada da 450 bin metrekare ağ tespit ettik ve bunları toparladık. 4 bin 500 adet de denizlerden sepet ve benzeri av araçları topladık. Şöyle izah edeyim, 100 metre ağ yaklaşık 300 deniz canlısının, organizmasının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Bizim şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda, 1,5 milyon deniz canlısını ve ekosistemi korumuş kollamış oluyoruz" açıklamasını yaptı. 

650 BİN TON AĞ DENİZLERE ATILDI

Geçen yıl içinde 650 bin ton ağın denize atıldığını vurgulayan Pakdemirli, başlattıkları kampanyanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Sıfır Atık Projesi kapsamına girdiğini de aktardı. 

Bakan Pakdemirli, "Denizlerimizin temiz olması kaynakları düzgün kullanmamız, israf etmememiz ve gelecek nesillerden emanet aldığımız çevremizi daha iyi koruma anlamında değerli görüyoruz. Ben de arkadaşlarıma destek olmak adına buradayım." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, daha sonra denize dalarak beraberindeki dalgıçlarla birlikte balıkçıların suda bıraktığı ağları çıkardı.