T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

DENİZLERİMİZDE BİR İLK (GÖKOVA KÖRFEZİNE LAHOZ BIRAKILDI.)

Yayın Tarihi : 9.10.2019

​     Genel Müdürlüğümüz tarafından vatandaşlarımızın kaliteli ve ucuz gıda ihtiyaçlarının karşılanması, Ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması, gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ve bilinciyle balıklandırma çalışmalarına devam edilmektedir.

     Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından neslinin devamı tehlike altına girmeye yakın olarak bildirilen 1000 adet yavru lahoz balığı Muğla, Gökova Körfezi Deniz Koruma Alanına 04.10.2019 Cuma Muğla, Akyaka’da törenle bırakılmıştır.

     Kuluçkahane koşullarında üretilmesi yüksek bilgi ve teknoloji gerekmektedir. Şimdiye kadar diğer ülkelerde de çalışılmasına rağmen bu türün yoğun ve ticari üretimi sadece ülkemizde başarılabilmiştir. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından üretilmesi desteklenen bu değerli tür ülkemizde Akvatek Su Ürünleri Turizm San. ve Tic. A. Ş. tarafından yetiştiricilik yoluyla üretilmiştir

     Lahoz Akdeniz ve Ege Denizi’nde yaklaşık 20-200 m. derinlikte yaşamakta 20-25 kg ağırlığa ve 30-80 cm boya ulaşabilmektedir. Diğer balıklardan ayrılan en belirgin özelliği saf beyaz ete sahip yağının az ve Omega-3 bakımından son derece zengin olmasıdır. Lezzetiyle dolayısıyla tercih edilen bir balık türü olan lahozun pazar fiyatı 150 kg/TL’ye kadar çıkabilmektedir. 2010 yılında 672 ton/yıl olan avcılık üretimi 2018 yılında 111 tona düşmüştür.

     Balıkçılarımızın avcılık esnasında türlerin avlanma boyuna riayet etmeleri kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için son derece önemlidir.  Bununla birlikte gündemdeki kanun ve yönetmelikleri okuyup öğrenmeleri bilerek veya bilmeden yapacakları faaliyetler dolayısıyla suç işlememeleri kendileri ve kaynaklarımız açısından yararlıdır.