T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İÇSU KAYNAKLARIMIZA YAYIN BALIĞI BIRAKILDI

Yayın Tarihi : 9.10.2019

     ​Genel Müdürlüğümüz tarafından, su ürünlerinin koruma kullanma dengesi gözetilerek geliştirilmesi ve yönetilmesi kapsamda kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın kaliteli ve ucuz gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması, gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ve bilinciyle ülkemiz su kaynaklarındaki,  baskı altında  olan türlerin desteklenmesi ve su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi”  yürütülmektedir.
     Proje kapsamında, Akdeniz Su Ürünleri Arş. Ürt. ve Eğt. Enst. Müdürlüğü’nde üretilen 20.000 adet yayın balığı(Silurus glanis) ile 7 ildeki kaynaklarımızdan Burdur İli, Gölhisar Gölü’ne 2000 adet yayın balığı 01.10.2019 tarihinde bırakılmış bu hafta içerisinde Hirfanlı, Yenice, Porsuk, Demirköprü Baraj Gölleri’ne ve İznik Gölü’ne 18.000 adet bırakılacaktır. 
     Yayın balığı 3 metre boyu ve 200 kg ağırlığıyla diğer iç su balıklarından ayrılmakta,  lezzetli bir balık olduğundan halkımız tarafından tercih edilmekte ve balıkçılarımıza da önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.
     Balıkçılarımızın balık avlama boylarına riayet ederek avlanması kaynaklarımızın korunması ve gelecek yıllarda gelirlerinin devamlılığının olması açısından açısından son derece önemlidir.