T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

II. Ulusal Yapay Resif Çalıştayı İzmir’de Düzenlendi

Yayın Tarihi : 14.11.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB), Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü (BSGM) organizasyonuyla, 2018 yılında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nde ilki düzenlenen Ulusal Yapay Resif Çalıştayı'nın ikincisi, TOB, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin işbirliğiyle düzenlendi.

EÜ Su Ürünleri Fakültesi Binbir Gıda Konferans Salonunda 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen çalıştaya; TOB, BSGM Genel Müdürü Dr. M. Altuğ ATALAY, Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir KANYILMAZ, EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur SUNLU, Dekan Yrd. Prof. Dr. Tolga DİNÇER, akademisyenler, Bakanlık taşra teşkilatı temsilcileri, balıkçılar, STK'lar ve öğrenciler katıldı.

II. Ulusal Yapay Resif Çalıştayı'nda, ilk çalıştaydan sonra geçen dört yıl içerisinde ülkemizde yapay resifler konusunda yapılan bilimsel ve yönetimsel çalışmaları değerlendirmek, paydaşların tecrübelerini dile getirmelerini sağlamak, sorunları ele almak ve geleceğe yönelik somut öneriler ortaya koymak amaçlanmıştır.

Çalıştayda yapay resif projelerinin mevcut durumu, yapay resiflerin balıkçılığa, ekosisteme, dalış turizmine etkileri konularında alanında uzman konuşmacılar tarafından sunumlar yapıldı. Ayrıca konuşmacılar yapay resiflerin sosyo-ekonomik etkileri, yapay resif alanlarının yönetimi ve mevzuatı, mühendislik çalışmaları konularında da sunumlar gerçekleştirdi.