11.5.2018 / Gösterim Sayısı : 2721

​Fındıkta Rekolte Tahmin Eğitimi Gerçekleştirildi.

#Fındıkta Rekolte Tahmin Eğitimi Gerçekleştirildi.

Fındıkta Rekolte Tahmin Eğitimi Gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere, ihracata yönelik stratejik ürünlerde rekolte tahminleri Bakanlığımız tarafından açıklanmaktadır.

Fındık ürününde rekolte tahmin çalışmaları; Bakanlığımız İl Müdürlükleri koordinatörlüğünde, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, TMO, Fiskobirlik, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri, Ulusal Fındık Konseyi ve Ziraat Odası temsilcilerinden oluşan Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları tarafından çotanak sayımına göre yapılmakta ve Bakanlığımıza gönderilmektedir.

Rekolte tahmin çalışmalarına katılacak personellerin eğitilmesi ve uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla Fındık Rekolte Tahmin Komisyonunda görev alan Bakanlığımız il müdürlükleri ile diğer kurum temsilcilerine yönelik olarak 27/28 Nisan 2018 tarihlerinde Ordu ilinde, 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde Düzce ilinde 2 (iki) gün süre ile "Fındıkta Rekolte Tahmin Eğitimi" gerçekleştirilmiştir.

Ordu ilinde gerçekleştirilen eğitime Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat ve Trabzon illerinden fındık rekolte tahmin komisyonlarında görev alan toplam 140 kişi, Düzce ilinde gerçekleştirilen eğitime ise Bartın, Bolu, Düzce, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak illerinde fındık rekolte tahmin komisyonlarında görev alan toplam 87 kişi katılım sağlamıştır.

Eğitimin 1. gününde Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf BİLGEN tarafından Fındığın Döllenme Biyolojisi ve Meyve Dökümleri, Ziraat Mühendisi Selda KAYALAK BALIK tarafından Fındık Çeşit Özellikleri ile Fındıkta Rekolte Tahmini ve Hesaplama Yöntemi konularında bilgiler verilmiştir.

Eğitimin 2. gününde örnek bir fındık bahçesinde uygulamalı olarak çotanak sayımı gerçekleştirilmiş, elde edilen sonuçlarla rekolte hesaplaması yapılmıştır.

Eğitimle ilgili sunumlara Bakanlığımız www.tarim.gov.tr/bugem/kumelenme internet adresinden ulaşılabilmektedir.


''