22.5.2018 / Gösterim Sayısı : 3474

9.Ekoloji İzmir Fuarı’na Katılım Sağlandı

#Organik_fuar_İzmir_2018

Organik tarımın tüm paydaşlarının sektöre vermiş olduğu hizmetlerin ve organik sertifikalı ürünlerinin sergilendiği 9. Ekoloji İzmir Fuarı, 9-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği'nin işbirliği ile İZFAŞ tarafından düzenlenmiştir.

Yerli ve yabancı katılımcıları bir araya getirerek bilgi alışverişi ve iş bağlantıları yapmalarına ev sahipliği yapan 9.Ekoloji İzmir Fuarı sektör paydaşlarına önemli fırsatlar sunmaktadır. Söz konusu fuarda organik giyim eşyalarından bebek ürünlerine, oyuncaktan kozmetiğe, organik gıdalardan temizlik ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesinin sergilenmiş olup, makine, yenilenebilir enerji, ekolojik turizm,  ekolojik girdi, kontrol ve sertifikasyon kuruluşları, laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan sektör paydaşları katılım ve katkı sağlamıştır.

Bu yıl ilk defa Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında proje faaliyeti yürüten İzmir, Manisa, Aydın, Çanakkale, Adana, Muğla, Konya, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Hatay, Giresun, Malatya, Ankara, Bursa, İstanbul, Mersin, Şanlıurfa, Çorum, Denizli, Artvin, Van, Siirt, Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, organik tohum üretimi ve AR-GE çalışmaları ile sektöre ciddi katkı sağlayan Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile birlikte Bakanlık şemsiyesi altında 9.Ekoloji İzmir Fuarına katılım sağlanmıştır. Katılımcılara fuar süresince proje kapsamında Bakanlık olarak yapmış olduğumuz organik tarım faaliyetleri anlatılarak, üretilen organik ürünlerin tanıtımı ve tadımı yapılmıştır. Ayrıca, Bakanlık standını ziyaret eden ilkokul öğrencilerine Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından proje kapsamında hazırlanan organik tarım çizgi filimi gösterilerek farkındalık yaratılmıştır.

Fuar açılışı,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Müsteşar Yardımcısı Ahmet GÜLDAL, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat GÜLLÜOĞLU, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut ŞAHALİ ve İzmir İl Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ tarafından yapılmıştır.

Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal  açılış konuşmasında "Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Dairesi'nin desteğiyle bu yıl her zamankinden daha etkin ve güzel bir şekilde Bakanlık olarak fuara katılımın sağlandığı, Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında 24 ilimizin çalışmalarını sergilediği bu alanda Bakanlığımızın vermiş olduğu katkılar, destekler ve bunların organik tarıma olan yansımalarının tüm katılımcıların ilgisini çekeceği, ziyarete gelen herkesin bu stantta uzun zaman geçireceği ve önemli bilgilerle ayrılacağına inandığını belirterek, fuara katılım ve katkı sağlayan İl Müdürlüklerine, organik birim sorumlularını ve tüm  çalışma arkadaşlarına teşekkür ettiğini" ifade etmiştir.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ise; Türkiye'de organik tarım sektörünün tüm paydaşlarının katılım sağladığı bu fuarda yer almak ve yapılan çalışmaları görmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini" ifade etmiştir.


''