22.5.2018 / Gösterim Sayısı : 5814

Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor.

#Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor.

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen "Itri ve Tıbbı Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında çalışmalar devam etmektedir. 2018 yılı itibariyle 38 ilde devam eden proje ile ülkemizin mevcut toprak ve su kaynakları ile biyoçeşitlilik durumu dikkate alınarak küresel rekabet gücümüzü artırmak, uluslararası piyasaların talep ettiği kalite ve miktarda tıbbi ve aromatik bitki üretimini geliştirmek hedeflenmektedir.

Bakanlığımıza bağlı araştırma enstitülerinde geliştirilen üretim materyalleriyle, İl Müdürlüklerimizde oluşturulan teknik ekiplerin gözetiminde demonstrasyon çalışmaları artarak devam etmektedir.  Proje kapsamındaki illerde yapılan çalışmalarla,  tıbbi ve aromatik bitkiler alanında araştırma, yayım ve çiftçi bağı güçlendirilmektedir. AR-GE çalışmaları tamamlanan yaklaşık 41 tür ve çeşitte,  çiftçi şartlarında verim ve kalite değerlendirilmeleri yapılmaktadır.

2018 yılı ilkbahar ekim dönemi itibariyle; kekik, çörekotu, tıbbi nane, sakız, kuşburnu, salep, stevia, lavanta gibi bitkilerle ilgili çalışmaların yanında,  Bursa'da portakal nergisi, Tunceli'de karabuğday,  Elazığ'da çivit otu ve kök boya, Bartın'da defne, Balıkesir'de adaçayı, Muğla'da oğulotu(melisa) ve Antalya'da biberiyenin ekim/dikimi ile demonstrasyonlar devam ettirilmektedir. Ayrıca yetiştiriciliği yapılan tür ve çeşitlerin hasat döneminde alınan numuneleri, Bakanlığımıza bağlı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde analiz edilmektedir.


''