T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İSTANBUL KAPALI DİKEY TARIM UYGULAMA MERKEZİ AÇILDI

Yayın Tarihi : 8.12.2022
Dünyanın 2'nci en derin tarımsal üretim ünitesi olan "İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama Merkezi 08 Aralık 2022 tarihinde Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ tarafından açıldı.
Açılış programına Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ, Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim YUMAKLI, Vali Yardımcısı Sayın Uğur ALADAĞ, Genel Müdürümüz Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR,  Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Mevlüt ÖZTEKİN, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Sayın Dr. Veyis YURTKULU, İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ahmet Yavuz KARACA, Kağıthane Kaymakamı Sayın Tahir ŞAHİN, Kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, Bakanlığımız personeli ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılım sağladı.
Kapalı Dikey Tarım Sistemleri ile coğrafyadan bağımsız, toprağa ve güneş ışığına bağlı olmadan üretim mümkün olabilmekte,  ayrıca zirai ilaç kullanılmadan sağlıklı, sürdürülebilir üretim yapılabilmekte, su, gübre gibi tarımsal girdilerin kullanımında yüksek oranda tasarruf sağlanabilmekte ve katlı sitemlerle birim alandan 12 ay süreyle daha yüksek miktarda ürün elde edilmektedir.