T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

UNCCD ile Ev Sahibi Ülke Anlaşması İmzalandı

Yayın Tarihi : 18.4.2019

Bakanlığımız ve BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi Sekretaryası arasında imzalanacak "Ev Sahibi Ülke Anlaşması"nı Türkiye Cumhuriyeti adına imzalamaya Bakan Yardımcımız Sayın Akif ÖZKALDI Beyefendi, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 1. Maddesi gereğince yetkili kılınmış ve 18 Nisan 2019 tarihinde Anlaşmayı Türkiye cumhuriyeti adına imzalamıştır.

Türkiye Hükümeti ile Birleşmiş Milletler arasında 23 Şubat 2011 tarihinde Türkiye’de düzenlenen “Birleşmiş Milletler Toplantıları ve Kurultayları Hakkında Ayrıcalıklar ve Dokunulmazlıklar ve Diğer Bazı Hususlara İlişkin Düzenlemeler üzerine Çerçeve Anlaşması” kapsamında Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Sekretaryası himayesinde Ankara’da düzenlenecek olan 17 Haziran 2019 Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü Küresel Etkinlikleri’ nin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla Bakanlığımız ve BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi Sekretaryası arasında bir "Ev Sahibi Ülke Anlaşması" hazırlanarak, Dışişleri Bakanlığı Onayı’da alındıktan sonra imzaya hazır hale getirilmişti.

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler (BM), en önemli küresel çevre problemlerinden birisi olan çölleşme riskine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin (BMÇMS) imzaya açıldığı gün olan 17 Haziran'ı (1994) "Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü" olarak ilan etmiştir. Bu kapsamda, her yıl dünyanın farklı bir ülkesinin ev sahipliğinde Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri kutlanmaktadır.

2019 yılı Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri Türkiye'de düzenlenecek olup, etkinliklere; devlet başkanları, bakanlar, kamu ve özel sektör temsilcileri, bilim insanları ve sivil toplum kuruluşları da dâhil olmak üzere geniş bir katılımın sağlanması beklenmektedir.

2019 yılı etkinlikleri,  Sözleşme'nin imzaya  açılmasının  25.  yılı  olması  sebebiyle  ayrı  bir  önem taşımakta  olup,  bu  kapsamda;  Uluslararası  Toprak  Kongresi,  Çocuklar  Forumu,  Sivil  Toplum Kuruluşları Forumu, Gençlik Forumu, Kadınlar Forumu, Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Eğitimi, Teknik geziler vb. gibi etkinlikler gerçekleştirilecektir.