T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürlüğümüz ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Yayın Tarihi : 25.4.2019

Genel Müdürlüğümüz ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan protokol, Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK ile Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu COŞKUN arasında 25.04.2019 tarihinde imzalandı.

Protokol ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü DEMİS ve UDREMİS projeleri kapsamında kullanacağı on yıllık dakikalık yağış, sıcaklık, toprak nemi, rüzgâr hızları vb. iklim verilerini daha hızlı bir şekilde temin edecektir. Yaklaşık 400 milyon TL’nin üzerinde maliyeti olan bu verilerin protokol kapsamında ücretsiz olarak temini ile ulusal ölçekte izleme projeleri daha sağlıklı bir şekilde yürütülecektir. Ayrıca, iki Genel Müdürlük çığ kontrolü ile kum ve toz fırtınaları ile ilgili ortak projeler yapacaktır.

Türkiye'de su ve rüzgâr erozyonundan etkilenen alanlar farklı coğrafik bölgelere dağılmış olup; iklim, toprak özellikleri ve bitki örtüsü deseni bakımından farklılıklar göstermektedir.

Ülkemiz de su ve rüzgâr erozyonundan etkilenen alanların dinamik bir sistem yardımıyla ortaya konulabilmesi için Genel Müdürlüğümüz tarafından "Dinamik Erozyon Modeli ve İzleme Sistemi (DEMİS) ile Ulusal Dinamik Rüzgâr Erozyonu Modeli ve İzleme Sistemi (UDREMİS)" hazırlanmıştır.

Hazırlanan sistemler yardımıyla ulusal ölçekte su ve rüzgâr erozyonunun tahmin edilmesi için oldukça kapsamlı, dinamik ve güncellenebilir veri setlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, bu şekilde etkin koruma yöntemlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir kaynak kullanımlarının bu bölgeler için yaygınlaştırabilmesi mümkün olacaktır.