T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

UNCCD Kuraklık İzleme Sisteminin Doğrulanması Çalıştayı Antalya’da Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 6.5.2019

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin (UNCCD) Odak Noktası görevini sürdürmekte olan ÇEM Genel Müdürlüğümüz ev sahipliği ile UNCCD Kuzey Akdeniz Bölge Ofisi tarafından organize edilen “Kuraklık İzleme Sisteminin Doğrulanması Çalıştayı” UNCCD, WMO, UNEP, ülke temsilcileri ve ilgili kurumların katılımları ile 02-04 Mayıs 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Güney Afrika, Nijerya, Moldova, Malawi, Ürdün, Irak, Grenada, El Salvador, Ekvator, Kamboçya, Burkina Faso, Vietnam, Özbekistan ve Cezayir’ den ülke temsilcileri katıldı.

Çin’ nin Ordos kentinde düzenlenen COP 13’ de başlatılan Kuraklık İnsiyatifinine binaen UNCCD tarafından kullanıma sunulmuş “Kuraklık İzleme Sisteminin Doğrulanması” ve paydaşlara tanıtılması gayesiyle düzenlenen çalıştayın birinci oturumu ÇEM Genel Müdürümüz  Dr. Ahmet İPEK’ in açılış konuşmalarıyla başladı. 

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK; kuraklık, çölleşme, arazi bozulumu gibi küresel sorunlara değinerek, küresel bazda çözümler üreten projelerin önemini vurguladı. Bu kapsamda ülke genelinde Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projeler ve izleme sistemlerine ilişkin bilgi verdikten sonra Türkiye’nin, çölleşme ve erozyonla mücadele konularındaki birikimlerini ve deneyimlerini diğer ülkelere özellikle az gelişmiş ülkelere aktardığına değindi.

Son olarak da 2019 yılı Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü’nün 17 Haziran 2019 tarihinde Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirileceğini katılımcılar ile paylaşarak tüm katılımcıları bu etkinliğe davet etti.

Akabinde UNCCD temsilcisi Daniel TSEGAİ; Kuraklık İnsiyatifinin başlatılması ve İnsiyatif öncesi gerçekleştirilmiş olan küresel faaliyetlerden bahsetti.

Birinci oturum Küresel Su Birliği (GWP) ve Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) temsilcilerinden Frederik PİSCHKE’ ve Robert STEFANSKİ’nin Kuraklık İzleme Sistemi ve Bütünleştirilmiş Kuraklık Planlama Programının (IDMP) tanıtımı ile devam etti.