T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürlüğümüz Heyeti Birleşmiş Milletler 14. Orman Forumuna Katılım Sağladı

Yayın Tarihi : 17.5.2019

Birleşmiş Milletler 14. Orman Forumu 6-10 Mayıs 2019 tarihlerinde ABD New York şehrinde gerçekleştirildi. Ormancılık Forumuna Genel Müdürlüğümüz Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat YILDIRIM ile Mühendis Burak AVCIOĞLU katılım sağladı.

ÇEM heyeti,  gerçekleştirdikleri temaslar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğini ziyaret etti. Daimi temsilci yardımcısı Rauf Alp R. DENKTAŞ başkanlığında UNFF 14 gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. 

Toplantı kapsamında Birleşmiş Milletler 2017-2030 Ormancılık Stratejik Planı’nın uygulanması üzerine teknik tartışmalar, deneyimlerin paylaşılması, izleme, değerlendirme ve raporlama ile ilgili işbirliği ve koordinasyon konularında oturumlar gerçekleştirildi. 

UNFF 15’in ilk toplantısı 10 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Bu toplantıda UNFF 15’in geçici gündem maddeleri kabul edilerek toplantının 4–8 Mayıs 2020 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler Genel Merkezi New York/ABD’de yapılmasına karar verildi.

Toplantı sırasında Genel Müdürlüğümüz heyeti ile Zimbabwe Orman Genel Müdürü Abedinico MARUFU arasında ikili görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede iki ülke arasında arazi tahribatının dengelenmesi konularında geliştirilebilecek işbirlikleri görüşüldü. Genel Müdür MARUFU konuşmasında Türkiye’nin çölleşme ile mücadele konusunda vermiş olduğu eğitimlerin ülkeleri açısından öneminden bahsetti. Ayrıca, Türkiye’nin çölleşme ile mücadele ve ormancılık konularında sahip olduğu deneyimlerden istifade etmek istediklerini dile getirdi.