T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK Konya Karapınar’da İncelemelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 17.5.2019

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İpek, 10.05.2019 tarihinde Konya Karapınar’da  Genel Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan “Kurak ve yarı kurak alanlarda dikim başarılarının artırılmasına yönelik Bitki Destek Üniteleri (Ekobox) Uygulama Projesi” kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi. İncelemelerde ÇEM Genel Müdürlüğü Etüt ve Proje Dairesi Başkan V. Beytullah FİDAN ve OGM Başmüfettişi Ali Fuat ÜNAL, Ekofen Yöneticileri Fazıl MERMER ile Mehmet SERİN’de yer aldı.

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, ülkemizin yaklaşık %65’inin kurak ve yarı kurak alanlardan oluştuğunu, buna bağlı olarak gerçekleştirilen dikim çalışmalarında arzu edilen başarının sağlanamadığını ifade etti. Genel Müdürlük olarak Kurak ve yarı kurak alanlarda dikim başarılarının artırılmasına yönelik olarak başlattıkları bu projenin sonuçlarının, özellikle ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmalarına katkı sağlayacağını belirtti.

Dr. Ahmet İPEK sözlerine ek olarak, "Kurak ve Yarı Kurak Alanlarda Dikim Başarılarının Artırılmasına Yönelik Bitki Destek Üniteleri (Ekobox) Uygulama Projesi" kapsamında farklı ekosistemlerde farklı türler ile deneme desenleri tesis edileceğini söyledi. Bunlardan ilkinin Konya-Karapınar’da 8 ağaç türüne (sedir, karaçam, zerdali, kır iğdesi, alıç, mürver, kuşburnu ve hünnap)  ait deneme parselleri olduğunu ve Konya Karapınar’da, Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arazisinde tesis edildiğini belirtti. 

Rüzgâr Erozyonunun yoğun olarak gözlemlendiği Iğdır Aralık ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de kurulmasını planladıklarını sözlerine ekledi.