T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tacikistan Tarım Bakan Yardımcısı ve Beraberindeki Heyet Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 30.5.2019

Tacikistan Tarım Bakan Yardımcısı Jamila SAİDOVA ile beraberinde Tacikistan Cumhurbaşkanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkililerinden oluşan üst düzey heyet 28 Mayıs 2019 tarihinde Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında ÇEM Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, heyete Genel Müdürlüğümüz faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Dr. Ahmet İPEK; ÇEM Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çölleşmeyle Mücadele Ulusal Stratejisi ve Eylem Planından bahsederek eylem planının uygulamasının başarılı bir şekilde devam ettiğini,  ÇEM Genel Müdürlüğü olarak sadece ulusal değil uluslararası birçok projeler yapıldığını, az gelişmiş ülkelere birçok alanda destekler verildiğini sözlerine ekledi. 

Bu doğrultuda Ülkemiz ile FAO arasında imzalanan FAO-Türkiye Ormancılık Ortaklık Anlaşması kapsamında, destek olarak verilen 10 Milyon $’lık katkının 7 Milyon $’ının Orta Asya ülkelerindeki projelerde kullanılacağını belirtti.

Yine, Afrika ülkeleri olmak üzere Orta Asya, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinin kapasite geliştirme faaliyetlerine destek verildiği ve bu kapsamında her yıl 100 ün üzerinde yabancı uzmana ülkemizde eğitimler verildiğini belirtti. Gerçekleştirilen bu eğitimlere bu güne kadar Tacikistan’dan 25 uzmanın katılım sağladığını ifade etti. 

Bunların yanında ülkemizde gerçekleştirilen çalıştaylara yine Tacikistan’dan 9 yetkilinin katılım sağladığını ve Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülmekte olan CACILM II projesi kapsamında Tacikistan ile işbirliklerinin devam ettiğini sözlerine ekledi. 

Genel Müdürümüz sözlerine son verirken, UNCCD tarafından her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde kutlanılan 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerinin bu yıl ülkemizde/Ankara’da kutlanacağını, kendilerine resmi kanallardan davet mektubunun iletildiğini ve etkinliklerde Tacikistan’ı da görmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Bilgilendirme sunumunun ardından Tacikistan Tarım Bakan Yardımcısı Jamila SAİDOVA; ülkelerinde sel, heyelan ve taşkın konularında sorunlar yaşandığını, Türkiye’nin bu konuda tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ve bu konuda ortak çalışmaların yararlı olacağını belirtti. Bu kapsamda Genel Müdürümüz ve heyetini Tacikistan’a misafir etmek istediklerini ve sorunların net bir tespitinin yapılarak ÇEM genel müdürlüğünün faaliyet alanları içerisine giren konularda katkı almak istediklerini dile getirdi.