T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

17 Haziran 2019 Uluslararası Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü Etkinlileri Ankara'da Başladı

Yayın Tarihi : 18.6.2019

17-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 17 Haziran Uluslararası Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü Etkinlikleri, yaklaşık 20 ülkeden ilgili bakan ve üst düzey bürokratın katılımı ile Ankara, ATO Congresium’da başladı. Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin kabulünün 25. yılına denk gelen etkinliğin açılışında sırasıyla, Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, UNCCD İcra Direktörü İbrahim THIAW ve T. C. Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli açılış konuşmaları gerçekleştirdi. 

Çölleşmenin, Dünyamızı tehdit eden ve gün geçtikçe büyüyen, sessiz, savaşlardan daha tehlikeli, sinsi bir sorun olduğunu belirten Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesinin (UNCCD) imzalandığı 17 Haziran 1994 yılından bu yana, 25 yıllık süreçte pek çok gelişme sağlandığını ifade etti.   

Türkiye'nin topografyası, bitki örtüsü, jeomorfolojik yapısı ve sosyal yapısıyla her yönden çeşitliliği içinde barındırdığını belirten Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, bu farklılıkların doğal kaynak yönetimi konusunda ülkemizi güçlü kıldığını vurguladı. Son 17 yılda erozyon ve çölleşme ile mücadelede büyük adımlar atıldığını hatırlatan Bakanımız, entegre havza rehabilitasyon projeleriyle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade etti. 

Son olarak, çölleşme ile mücadele konusunda ülkelerin üzerine düşeni yapma konusunda oldukça hevesli olduğunu belirten Bakanımız, esas mücadelenin, üst düzeyde oluşturulacak bütüncül politikalar, çok paydaşlı katılımcı yaklaşımlar ve sahada gerçekleştirilecek etkin faaliyetler ile mümkün olacağı söyledi.

UNCCD İcra Direktörü İbrahim THIAW ise, günümüz dünyasında yaşayan insanların tüketim ihtiyaçlarının giderek arttığını ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin, eşitlik ilkesi doğrultusunda, herkesin fayda sağlayabileceği bir şekilde planlanması gerektiğini ifade etti.

Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK ise konuşmasında; toprağın öneminden bahsederek her karışına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için çölleşme ile mücadelenin zorunlu olduğuna değinen Dr. Ahmet İPEK, bu kapsamda ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi ve etkinlik programı çerçevesinde gerçekleştirilecek diğer etkinlikler hakkında kısa bilgiler vererek konuşmasını tamamladı. 

Açılış konuşmalarının ardından 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile UNCCD İcra Direktörü İbrahim THIAW verdi. 
Sonrasında her yıl UNCCD tarafından verilen “Hayat İçin Toprak” ödülü kazananları ise Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Mohammed GULAİD tarafından açıklandı.

Törenin sonunda uluslararası fotoğraf yarışması sergi açılışı Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, UNCCD İcra Direktörü İbrahim THIAW ve konuk bakanların katılımı ile açıldı. 

Program, eş zamanlı olarak Üst Düzey Bakanlar Toplantısı ve 19. Uluslararası Toprak Kongresi’nin açılış seremonisi ile devam etti. 

Ayrıca Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, program kapsamında etkinliğe katılım sağlayan KKTC, Somali, Liberya, Nikaragua ve Çad yetkilileri ikili görüşmeler gerçekleştirildi.