T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ Çocuklar Forumuna Katıldı

Yayın Tarihi : 18.6.2019

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Etkinlikleri Günü kapsamında 17 Haziran 2019 tarihinde “Çocuklar Forumu” gerçekleştirildi.


Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ve UNCCD İcra Direktörü İbrahim THİAW Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğümüz ile TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) işbirliğinde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.  Ziyaretleri esnasında çocuklar Bakanımızdan, çevre, iklim ve çölleşme ile ilgili taleplerde bulundular. Tarım Orman Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, çölleşme ile mücadelede öncü ülkelerden olduğumuzu ve çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini ifade ederek çocuklara hediyeler dağıttı ve Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya SELÇUK ile çocukları telefonla görüştürdü.  


Etkinlikte ‘’toprak ve iklim” konulu atölye çalışması düzenlendi. Çalışmanın açılışında; çocuk iklim aktivisti Atlas SARRAFOĞLU ile Rüya AYGÜNEŞ bir konuşma yaptı. 


Rüya AYGÜNEŞ konuşmasında; iklim krizinin oluşması, sera gazları, buzulların erimesi, okyanus suyu seviyelerinin yükselmesi, toprakların zarar görmesi gibi konularda açıklamalarda bulundu. Atlas SARRAFOĞLU ise, ‘’Fridays for future’’ ile başlayan iklim aktivistliği hakkında bilgi verdi. Kurak alanların artması, ormanların yok olması ve mevsimsel değişikliklerin sadece insanları değil tüm canlıları etkilediğine değinen SARRAFOĞLU ise: “Çikolatanın sonu geliyor, çünkü kakao üretimi çölleşmeden dolayı azalıyor!‘’ hatırlatmasında bulundu.


Çocuklar Forumu’nda “İklim ve Toprak” konulu atölye çalışması kapsamında, çölleşme, iklim ve toprak konuları ile ilgili bir drama çalışması ile resim ve boyama çalışmaları gerçekleştirildi. Çocuklar atölye çalışmasının sonucunda, büyüklerine göndermek üzere: “Her Şey Doğaya Bağlı, Doğa Da Bize!”, “Artık Sıra Bizde ‘’, ‘’Bina Dikme, Yaşam Dik, Yaşam=Fidan’’ gibi mesajlar ürettiler.