T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakan Yardımcımız STK’lar Forumuna Katıldı

Yayın Tarihi : 19.6.2019

Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, 17 Haziran Uluslararası Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü kapsamında TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) tarafından organize edilen STK’lar Forumuna Katıldı.

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI; 15 Türk STK’nın UNCCD’ye akredite olduğunu, çölleşme ile mücadele ve arazi tahribatının dengelenmesi konusunda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bir çok çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirti. Bunların dışında çölleşme ve erozyonla mücadele konularında UNCCD ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti.

Sürdürülebilir arazi kullanımı ve kalkınma için suyun önemine de vurgu yapan Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI ülkemizin su fakiri bir ülke olmadığını fakat bunun yanında su zengini bir ülke de olmadığını belirtti. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde sahip olduğumuz su kaynaklarını etkin ve verimli şekilde kullanmamız gerektiğini sözlerine ekleyen Bakan Yardımcımız bu kapsamda ülke olarak her türlü önlemin alındığını hatta Konya havzasında yer altı suyundaki sıkıntılardan dolayı dev projeler gerçekleştirerek havzalar arası su transferi projesini hayata geçirdiklerini belirtti.  

Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI; sivil toplum kuruluşlarını başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ederek Bakanlık olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalar konusunda kendilerinin fikir ve katkılarının çok önemli olduğunu her türlü yapıcı eleştiriye açık olduklarını belirtti. Doğru bilgilendirme açısından kurum ve kuruluşlarla STK’ların iletişim içerisinde olmaları gerektiğinin altını çizdi ve hepimizin gayesinin ülkemize ve insanımıza hizmet etmek olduğunu ifade etti.  

Arazi tahribatının dengelenmesi kapsamında bu güne kadar yapılan çalışmalar ve proje fikirlerinin konuşulduğu oturumda, STK’lar ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında 2030 yılında Arazi Tahribatının Dengelendiği bir dünya hedefine ulaşma yolunda başarılı çalışmalar yapıldığını belirtti. Fakat yapılan çalışmalarda başarının artırılması için katılımcı bir yaklaşımın olması gerektiğini bu kapsamda da UNCCD’ye akredite olan STK’lar olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceklerini ifade ettiler. 

Programın sonunda, STK’lara verdikleri katkılardan dolayı teşekkür eden Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünce STK temsilcileri için hazırlanan teşekkür belgeleri ile küçük hediyeleri katılımcılara verdi.