T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ulusal ve Uluslararası Medya Temsilcileri 17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Gününe Hazırlandı

Yayın Tarihi : 25.6.2019

Ulusal ve uluslararası basın mensupları ile Ankara Anadolu Hotel’de 16 Haziran 2019 Pazar günü UNCCD ile Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Medya Çalıştayı gerçekleştirildi.

ÇEM Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK açılış konuşmasında, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi ve 17 Haziran Dünya Çölleşme İle Mücadele Günü hakkında kısa bilgiler verdikten sonra kutlanacak etkinliklerin dünyaya duyurulmasında medyanın öneminden ve sorumluluklarından bahsetti. 

Genel Müdürümüz “Medya ile birlikte hayata geçirilebilecek güzel fikirlerin ortaya çıkacağına inandığını ve medyanın katkısı ile insanların toprak ve çölleşme konusunda bilinçlendirilmesinde büyük mesafeler alınacağını ve bilinçli insanların sayısının daha da artacağını” ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından UNCCD adına söz alan Yukie Hori Birleşmiş Milletler Çölleşme İle Mücadele Sözleşmesi’nin içeriği ve 25. yılı hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Türkiye Toprak Bilimi Derneği adına Prof. Dr. Oğuzcan Turgay tarafından Uluslararası Toprak Kongresi hakkında bilgiler verildi, 

Daha sonra söz alan Dr. Barron Joseph Orr tarafından çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklık hakkında teknik bilgiler ve yıllar içerisinde bu konuların ele alınışı hakkında detaylar paylaşılarak basın mensupları bu kavramlar hakkında bilgilendirildi.

Programının öğleden sonraki kısmında ise Dr. Ahmet Şenyaz tarafından Türkiye'nin çölleşme arazi bozulumu ve kuraklık çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaşıldı ve 17 Haziran 2019 Pazartesi günü başlayacak ve iki gün sürecek program akabinde Kızılcahamam'da yapılması planlanan arazi gezisi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Program basın mensuplarının Türkiye ve etkinlikler hakkında soruları ve görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.