T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürümüz Bezmialem Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karaca Tıbbi Bitkiler İşletmesinde İncelemelerde Bulundu

Yayın Tarihi : 16.7.2019

  ÇEM Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK ve Havza Planlama ve Arazi Islahı Dairesi Başkanı Kürşat YILDIRIM, 12-13 Temmuz 2019 tarihlerinde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Karaca Holding bünyesinde iş adamı Arif KARACA ve ailesinin girişimleri ile 2018 yılından bu yana faaliyet gösteren Karaca Tıbbi Bitkiler İşletmesinde incelemelerde bulundu. 

  Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat KARTAL ile Genel Müdürlüğümüz işbirliğinde yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. 

  Yine, Karaca Tıbbi Bitkiler İşletmesinde de incelemelerde bulunan Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK ve Daire Başkanımız Kürşat YILDIRIM'a işletmede görevli Ziraat Yüksek Mühendisleri Furkan KARACA ile Mesut YILMAZ tarafından bilgilendirmeler yapıldı. 

  İstanbul Büyükçekmece'de bulunan; 4000 m2'si satış alanı, 30.000 m2'si tohumluk üretim ve gezi parseli, 3000 m2'si örtü altı alanı ve 3000 m2'si rezerv alanı olmak üzere toplam 40000 m2 alan üzerine kurulmuş bulunan işletmede, tıbbi bitki üretiminde Avrupa Farmakopesi, Alman monografları, WHO veya Commission E gibi bitki konusunda ülkemizin de başvuru kaynağı haline gelmiş ve FFD monograflarında da yer alan,  testleri ve araştırmaları yapılmış monografili türlerin standatlara uygun üretimi amaçlanmaktadır.

  Ayrıca İşletme Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere üretim materyali olarak tohum, fide, fidan elde etmek ve katma değeri yüksek olan uçucu / sabit yağlar, drog, çay vb. nihai ürün üretimi ile KARACA çatısı altında hali hazırda bulunan satış ağıyla ürünlerini Tıbbi Aromatik Bitkiler pazarına sunmayı hedefleyen bir tarım işletmesi hüviyetindedir.  

 Sürekli geliştirilen işletme, Tıbbi Aromatik Bitkilerin sadece tıp alanında kullanılmadığını, kozmetik, tekstil, gıda, peyzaj vb. gibi birçok sektörde de kullanıldığını göstermesi açısından ülkemiz için değerli ve örnek bir işletmedir.