T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genel Müdürümüz, Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI’nın Trabzon ve Rize Programlarına Eşlik Etti

Yayın Tarihi : 22.7.2019

  Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI’nın 19-20 Temmuz 2019 tarihlerinde Trabzon ve Rize programlarına eşlik etti.

  Program kapsamında ilk olarak Rize Valisi Kemal ÇEBER’i makamında ziyaret eden Bakan Yardımcımız ve beraberindeki heyet daha sonra ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Cumhuriyet Çay Fabrikasındaki siyah ve yeşil çay üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. ÇAYKUR Genel Müdürlüğü ziyaretinde Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, ülkemizde doğal olarak yetişen ve dört türü bulunan ayı üzümünün (mavi yemiş) ÇAYKUR tarafından çay olarak üretilmesinin önem arz ettiğini belirtti ve Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI, bu çayların üretiminin en kısa sürede yapılması talimatını verdi. Daha sonra, ÇAYKUR Genel Müdürlüğü girişinde kurulan çay satış ve tadım mağazasının açılışı gerçekleştirildi. 

  Program kapsamında ayrıca ÇEM Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda UNDP-Türkiye ile birlikte hayata geçirilecek olan GEF-7 projesi kapsamında, Rize Güneysu ile Trabzon Sera Gölü ve Maçka-Sümela Havzalarında incelemelerde bulunuldu. İncelemelerde ÇEM Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK ile birlikte Su Yönetimi Eski Genel Müdürü Dr. Bülent SELEK, UNDP-Türkiye ofisinden Türkiye Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Kıdemli Danışmanı Dr. Mahir KÜÇÜK, SFM Uzmanı Mesut Yaşar KAMİLOĞLU,  DSİ Trabzon Bölge Müdür vekili Dr. Emre AKÇALI, DSİ Rize Şube Müdürü Sinan YILDIZ ve Rize Orman İşletme Müdürü Abdi EKŞİ yer aldı. 

  Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, projede düşünülen birçok farklı arazi kullanımlarının Güneysu Havzasında mevcut olduğunu ve son yıllarda özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel ve heyelanlara dikkat çekmek ve model tesisler oluşturmak açısından bu havzanın pilot olarak seçilmesinin uygun olacağını ifade etti.  

  Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI’ya Sera Gölü havzasında gerçekleştirdiği incelemeleri sırasında, Trabzon Ak Parti Milletvekili Bahar AYVAZOĞLU, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İPEK, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf KANDAZOĞLU, Akçaabat Kaymakamı Sonel ŞENEL, Doğa Koruma 12. bölge Müdürü Ahmet USTA, Trabzon Orman Bölge Müdürü Mümin DÖNGEZ, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Trabzon Şube Müdürü Akif ÜMÜZER, Trabzon Meteoroloji Bölge Müdürü Abdullah CEYLAN, Ak Parti Akçaabat İlçe Başkanı Ahmet Hüseyin ALTINTEPE, Akçaabat Belediyesi ETÜD Proje Müdürü Turgut AYDEMİR eşlik etti.

  İncelemeleri sonunda Bakan Yardımcımız Akif ÖZKALDI: Sera Gölü’nün Trabzon’un göz bebeği ve turizm merkezi olduğuna dikkat çekerek, "Mesele yukarıdan gelen malzemenin önlenmesidir. Şu ana kadar burada 5 adet tersip bendi yapıldı. Bir takım çalışmalar hala devam etmektedir. Buranın temiz tutulmasını sağlamak istiyoruz. İri ve büyük malzemeyi tersip bendleri ile önleyebiliyoruz ama ince malzemeyi önleyemiyoruz. Vatandaşlarımızın da zaman zaman  bıraktığı atıklar buraya geliyor. Kirliliklerin yaşanmaması için ince malzemeyi ve atıkları önlediğimizde daha temiz olacaktır dedi.