T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI

Yayın Tarihi : 14.02.2024

07.12.2023 Perşembe günü saat: 15.30'da Atatürk Konferans Salonunda Sosyal İşler Daire Başkanlığı Çalışma Grup Sorumluları Rukiye Özdemir Güner, Murat Özkan ve velilerimizin katılımlarıyla “Tutum Yatırım ve Türk Malları (Yerli Malı) Haftası " kutlama Programı yapıldı.

6 yaş grubu öğrencilerimizin sunumlarıyla başlayan programda misafirler öncelikle haftanın anlam ve önemini vurgulayan ve ülkemizin dört bir yanında var olan güzellikleri anlatan sinevizyon gösterisini izledi. Merkez Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kulübü Çalışma Grup Sorumlusu Kreş Müdürü Aynur Şehitoğlu'nun “Yüce Allah, şehitlerimizin al kanlarıyla sulanarak bizlere vatan olan ülkemizin her yerine ne kadar şükretsek yine de az gelecek güzellikler, özellikler bahşetmiş. Biz Eğitim-Öğretim neferleri de, dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz ve yerli üretimin, ne kadar önemli olduğunu, bir kez daha idrak ettiğimiz bugünler de Mevla'nın, bahşettiği bu güzellikleri, bu özellikleri, bu mübarek vatanı koruyan, kollayan, çalışan ve üreten nesiller, yetiştirebilmek adına dün olduğu gibi bundan sonra da elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz." cümleleriyle başlayan açılış konuşması ile devam eden programda ülkemizde üretilen meyve, sebze ve kuruyemişlerle ilgili şiirler ezberleyen çocuklar şiirlerini, şiirlerine uygun olarak velileriyle birlikte hazırladıkları kostümler eşliğinde okudular.

Daha sonra çocukların hafta boyunca sınıflarında yerli ürünler kullanmanın, tükenen ve tüketilen her şeye karşı tutumlu olmanın önemi vurgulanarak yaptıkları kumbaralarına, Kreş Müdürü Aynur Şehitoğlu ve sınıf temsilcisi veliler tarafından 1 (bir) Türk lirası “Bereket Parası" atıldı.

Program sonunda bütün çocuklar sahneye çıkarak kendilerine dağıtılan sosis balonlarla Yerli Malı Haftası konulu şarkılar eşliğinde eğlendiler.

Haftanın anlam ve önemini pekiştirmek amacıyla Merkez Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kulübünde Eğitim-Öğretim gören çocuklara, Bakanlığımız Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün sponsorluğunda içinde hikaye kitabı, boyama kitabı ve naturel fındık bulunan hediye paketleri verildi.