T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ULUSAL SULAK ALAN KOMİSYONU 2021 YILI 1. OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Yayın Tarihi : 22.9.2021

Kurulduğu 2002 yılından bu yana sulak alanlar için önemli kararlar alan Ulusal Sulak Alan Komisyonu (USAK), 2021 yılı 1. Olağan Toplantısı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ile Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen'in de katılım sağladığı toplantıda Acarlar Longozu (Sakarya),  Karamık Sazlıkları (Afyonkarahisar),  Karkamış-Birecik Taşkın Ovası (Gaziantep-Şanlıurfa),  Metruk Tuzlası (Muğla), Tuzla-Palas Gölü (Kayseri) sulak alanlarının yönetim planları ve koruma bölgeleri onaylanarak yürürlüğe girdi.

Bu alanlardan Karamık Sazlıkları (Afyonkarahisar), Metruk Tuzlası (Muğla) ve Tuzla-Palas Gölü (Kayseri) sulak alanlarında ilk kez yönetim planı hazırlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu planlar ile Türkiye'de 69 adet sulak alanda yönetim planı uygulamaya konulmuş oldu.

Yönetim planlarında sulak alanlarda yaşanan sorunların çözümü ve bu alanların geliştirilmesi için yapılması gereken faaliyetler yer alıyor. USAK Toplantısı sonrası yürürlüğe giren yönetim planlarında; Acarlar Longozu'nda 18 faaliyet, Karamık Sazlıkları'nda 19 faaliyet, Karkamış-Birecik Taşkın Ovası'nda 27 faaliyet, Metruk Tuzlası'nda 24 faaliyet ve Palas Gölü'nde 28 faaliyet olmak üzere toplamda 5 yıl süre içerisinde yapılması öngörülen 116 faaliyet yer aldı.

Genel Müdürlüğümüzün sekretaryasını yaptığı Ulusal Sulak Alan Komisyonu; ülkemizde doğa koruma alanında ilgili tüm kurumların katılımı ile gerçekleşen ve karar alan tek organizasyon niteliğinde olması bakımından önem taşıyor. Komisyon üyesi tüm kurum ve kuruluşlar ülkemiz sulak alanlarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını gayretle sürdürüyor.