T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MACARİSTAN’DA “DOĞAYLA BİR: AVCILIK DÜNYASI VE DOĞA FUARI”NA KATILDI…

Yayın Tarihi : 29.9.2021

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen "Doğayla Bir: Avcılık Dünyası ve Doğa Fuarı"na Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ile birlikte Genel Müdürlüğümüzde görevli uzman heyet katılım sağladı.

Türkiye'nin ve Türk Konseyi'nin standının büyük ilgi gördüğü fuarda, AA muhabirine bir açıklama yapan Genel müdürümüz İsmail Üzmez açıklamasında, Türkiye'nin biyoçeşitlilik ve endemik tür açısından zengin bir ülke olduğunu anımsatarak, birçok devletin katıldığı fuarda yer almanın önemine değindi.

Türkiye'nin doğa turizmini, biyoçeşitliliğini, sulak alanlarını ve genel olarak bu alandaki tanınırlığını artırmak için çalıştıklarını kaydeden Üzmez, Türk standına gösterilen ilgiden memnun olduklarını da sözlerine ekledi.

Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi Direktörü Büyükelçi Prof. Dr. Janos Hovari ise Türk Konseyi olarak katıldıkları fuarda doğayı koruma konusunu ön plana çıkardıklarını ve Türk dünyası ile Macaristan arasında bu alanda da iş birliği yapmak için adımlar atacaklarını aktardı.

Genel Müdürümüz İsmail Üzmez fuarda Macar mevkidaşları Laszlo Pap, Peter Kıraly, Ferenc Kovacs ile başta av ve yaban hayatı yönetimi uygulamaları olmak üzere doğa koruma, milli parklar, biyolojik çeşitlilik, ormancılık ve su yönetimi gibi konularda fikir alışverişinde bulunarak, işbirliği imkanlarının geliştirilmesi hakkında görüştü.

Avcılık, ormancılık, su yönetimi ve balıkçılık gibi konuların işlendiği fuarda, Genel Müdürlüğümüzce ülkemizdeki av ve yaban hayatı, korunan alanlar ve biyolojik çeşitlilik konularında genel müdürlüğümüz çalışanları tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı.

Toplam 50 ülkenin katıldığı fuar 14 Ekim'e kadar gezilebilecek.