T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BM BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK SÖZLEŞMESİ 15. TARAFLAR KONFERANSI (COP15) TOPLANTILARI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 13.10.2021

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (BMBÇS) kapsamında 2 yılda bir gerçekleşen Taraflar Konferansının (COP) 15.'si pandemi koşulları nedeniyle ertelendiğinden Sözleşme Sekretaryası ve ev sahibi ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda toplantıların iki adımda yapılmasına karar verildi.

 

İlk bölümü 11 Ekim 2021 tarihinde çevrimiçi olarak başlamış olan toplantıların ikinci bölümünün 25 Nisan – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Kunming kentinde yüz yüze gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

Çevrimiçi başlayan ilk bölümde sözleşme ev sahipliği Mısır'dan Çin Halk Cumhuriyeti'ne devredildi ve Yüksek Düzeyli Toplantılar düzenlendi.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj ile katılım sağladığı Yüksek Düzeyli Toplantı Liderler Zirvesi 12 Ekim'de gerçekleştirildi. Günün devamında gerçekleşen bakanlar düzeyindeki toplantıda "Biyoçeşitliliği İyileşme Yoluna Koymak" ve  "Finansman Açığının Kapatılması ve Uygulama Araçlarının Sağlanması" başlıkları altında iki adet yuvarlak masa oturumları gerçekleştirildi.

 

Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı "Biyoçeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilir Kalkınma", "Bilgi, İnovasyon ve Fayda Paylaşımı" başlıkları altında gerçekleşen yuvarlak masa oturumlarının ikincisinin açılışında bir konuşma yaparak aynı zamanda oturumun eş başkanı oldu. Toplantıya Genel Müdürümüz İsmail Üzmez ve genel müdürlüğümüz uzman heyeti katıldı.