T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AVRUPA KONSEYİ’NDEN ÜLKEMİZE PEYZAJ ÖDÜLÜ…

Yayın Tarihi : 30.12.2021

Türkiye ile birlikte 40 ülkenin taraf olduğu Avrupa Peyzaj Sözleşmesi kapsamında düzenlenen  "Avrupa Konseyi Peyzaj Ödülü" sonuçları belli oldu.

Genel müdürlüğümüz tarafından ülke genelindeki kurum ve kuruluşlara duyurusu yapılan 7. Dönem (2020-2021) Ulusal Aday Proje seçimine 6 proje katıldı. Başta genel müdürlüğümüzden ilgili çalışanlar olmak üzere öğretim görevlileri ve teknik personellerin yer aldığı bir değerlendirme komisyonu oluşturuldu. Söz konusu komisyon tarafından belirli kriterler göz önüne alınarak Antalya Kepez Belediyesi tarafından başvurulan "DOKUMAPARK Doğa-Kültür&Sanat Parkı" projesi ülkemizi temsil etmek üzere yarışmaya gönderildi.

Dokumapark alanındaki Pamuklu Dokuma Fabrikası'ndan kalan tüm yapıları, var olan peyzaj ve bitki dokusu ile birlikte koruyarak Antalya'ya kazandırmayı amaçlayan "DOKUMAPARK Doğa-Kültür&Sanat Parkı" projesi, Avrupa Konseyi Peyzaj Ödülü'nde özel mansiyon ödülünü kazandı.

Kepez Belediyesi tarafından tarihe tanıklık etmiş fabrika yapılarının doğal yapısı bozulmadan ve fabrika bahçesindeki bir tek ağaç dahi kesilmeden dönüşüm çalışmaları gerçekleştirildi. Dokuma arazisinin açık alanları, tüm flora değerleri korunarak iyileştirilirken, kapanan fabrikanın tüm binaları, Antalyalıların ortak kabulleri doğrultusunda Kepez Belediyesince müzeler, kültür-sanat tesisleri ve kent belleğine katkı veren özel merkezler haline getirildi.