T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

CİLO SAT DAĞLARI MİLLİ PARKI'NDA ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 31.5.2022

Genel Müdürlüğümüz ve Hakkari Valiliği organizasyonuyla, güvenlik güçlerince özellikle son zamanlarda yürütülen başarılı operasyonlarla terörden temizlenen yayla ve doğal güzelliklerin bulunduğu 4 bin 135 metre rakımlı Cilo Dağı'nda bulunan 3 bin 400 metredeki buzul bölgesinde 40 yıl aradan sonra ilk etkinlik yapıldı.

 

Etkinliğe Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı çalışanları yanı sıra vatandaşlar katıldı. Etkinlikte folklor gösterisi yapıldı ve katılımcılar halaylar çekerek eğlendi. Katılımcılar, 20 bin yıllık buzulları gezerek, hatıra fotoğraf çektirdi.

 

Etkinlikte konuşma yapan Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, Hakkari'nin Türkiye'nin nadir illerinden biri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak burada 3 yıllık bir çalışma yaptık. Bilim adamları buranın florasını, buzullarını keşfini yaptık. Buranın çok nadir bir yer olduğunu düşündük. Geçen yıl burayı milli park ilan ettik. Türkiye'nin en son ilan edilen milli park burası. Dolayısıyla sadece milli park ilan edilip, kayıtlarda dursun demedik. Bununla ilgili çalıştaylar yapıyoruz. Son mili park ilan ettiğimiz yeri görelim, diye geldik. Hakkari, Bitlis, Siirt, Muş ve Van üniversitelerinde öğretim üyeleri buraya gelerek hem tanıtmak hem de buranın tanınırlığının artırmak için bugün buradayız. Burada hedeflenen kıymetli bir değerimiz var. Bizler, burayı gözümüz gibi koruyacağız.  İnsanlara burayı tanıtıp hem gezip görmelerini, hem de böyle kıymetli bir yerin olması ve korunması gerektiğini söyleyeceğiz."