T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

47. MİLLİ PARKIMIZ "DEREBUCAK ÇAMLIK MAĞARALARI MİLLİ PARKI" OLDU

Yayın Tarihi : 7.6.2022

​Bugün tarihli Resmi Gazete'de Konya ili, Derebucak ilçesi, Çamlık mahallesi sınırları içerisinde yer alan Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Park olarak ilan edildi.


Derebucak Çamlık Mağaraları Milli Parkı'nın ilanıyla ülkemizin milli park sayısı 47'ye ulaştı.


Bin 147 hektar büyüklüğündeki alanda Körükini, Suluin, Balatini, Asmacıini, Çocuk Attıkları Delik, Saklı Uçurum, Derevend, Baraj, Eski Düden, Dede Tarlası Düdeni, Gavur Beşiği ve Dölek Düdeni mağaraları alanın en önemli kaynak değerleri arasında yer alıyor. 


Balatini Mağarası, Türkiye'nin baştan sona kat edilebilen en uzun mağaralarından birisidir. Suluin Mağarası özellikle turistik faaliyetlerin arttığı yaz aylarında botla gezi için uygun, oldukça süslü bir mağaradır. Deverend ve Döllüköğü mağaraları da ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek derecede jeomorfolojik zenginliğe sahiptir. Mastaltı, Dede Tarla, Çocuk Attıkları Delik mağaraları rehber eşliğinde inişe uygun, dikey-yarı eğimli mağara deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçiler için ideal mağaralardır.


Bunların yanı sıra Milli Park içerisinden geçen ve karst oluşumlarına hayat veren Balat Deresi, çam ormanları ve fauna unsurları diğer kaynak değerleri oluşturuyor. Arazinin sarplığı, yaban hayatı açısından elverişli habitatlar oluşturuyor. Bu türler arasında ilk akla gelen tür nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan Yaban Keçisidir (Capra aegagrus). Akdeniz Bölgesi'ne endemik bir memeli türü olan Yünlü Kaya Uyuru (Dryomys laniger) da bu bölgede yaşamaktadır.


Ayrıca Derebucak-Çamlık-Akseki-İbradı arasında kalan ve Çamlık Mağaraları'nı da içine alan bölge Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları (ÖKA) arasında yer almaktadır.