T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: “Üretici ve çiftçilerimiz baş tacımız”

Yayın Tarihi : 14.3.2022
​Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çeşitli ziyaretler için geldiği Konya'da, KTO-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen, Konya Tarım Fuarı'nı gezdi.  Bakanlık Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın ev sahipliğinde stant açtı.

Fuar alanında açıklamalarda bulunan Kirişci, kısa süre önce göreve getirildiğini anımsattı. Konya'nın ülkenin bitkisel ve hayvansal üretimde ülkenin en önemli tedarikçisi olduğunu vurgulayan Kirişci, Konya Tarım Fuarı'nda son gününde gösterilen ilgiden de mutluluk duyduğunu aktardı.

Kirişci, 150 bine yakın çalışanıyla Tarım ve Orman Bakanlığının ülkede dokunmadığı bir kesim olmadığını dile getirerek üretici ve çiftçilerin baş tacı olduğunu vurguladı.

Kirişci, üreticilerin elleri öpülesi insanlar olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Onlara ne kadar müteşekkir olsak azdır. Pandemiyle birlikte ve son çıkan Ukrayna-Rusya Savaşı'nda gördük ki cebimizdeki teknoloji bizi doyurmuyor. Paramız olsa bile istediğimizi alamıyoruz. Mutlak surette kendi ürettiklerimize kavuşabiliyoruz. O nedenle eksiğimiz olan üretimle ilgili ürünlerde de inşallah önümüzdeki yıllarda bu eksiğimizi tamamlayarak kendi kendimize yeter hale geleceğiz. Temel ürünler için söylüyorum, bunlara 'stratejik ürünler' diyoruz. Bunlar Anadolu tabiriyle un, yağ ve şekerdir. Bunların elde ettiği ham maddeye baktığımızda zaten ne olduğunu anlarız. Bir tarafta hububat, bir tarafta yağlı tohumlar, bir tarafta pancar. Bunun üçü de var mı bu bölgede, var. Allah razı olsun Konyalılardan."

Stantları ziyaret eden Kirişci, burada sektör temsilcilerinden ve katılımcı firmalardan bilgi aldı.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının ev sahipliğinde stant açıldı

TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 18'incisi düzenlenen Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarında yüzlerce firma stant açtı, ürünlerini tanıttı. Ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan Tarım ve Orman Bakanlığı standında kurumun uzman personeli katılımcıları bilgilendirdi.

Konya TÜYAP Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı 116 ülke ve 75 şehirden binlerce ziyaretçiyi Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde ağırladı.

Tarım sektörünü paydaşlarıyla buluşturan fuarın ilk günü yoğun katılımla geçti. Sektörün lider ihracatçı firmaları ile dünya markalarını üreticiyle buluşturan fuara, 116 ülke ve 75 şehirden binlerce ziyaretçi ilgi gösterdi.

Traktör, biçerdöver ve kendinden motorlu tarım aletlerinin yanı sıra tarla ile bahçe ekipmanları başta olmak üzere sektörün tüm ihtiyaçlarının sergilendiği 96 bin metrekarelik fuar alanında 461 firma yerini aldı.

Hemen hemen bütün ziyaretçilerin uğradığı Tarım ve Orman Bakanlığı standında kurum yetkilileri ve uzman personel; sektör temsilcileri, katılımcılarla buluştu.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının ev sahipliğinde; Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personeli bakanlık standını ziyaret eden katılımcıların sorularını yanıtladı, bilgilendirmeler yaptı.