T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Caspian Agro Uluslararası Azerbaycan Tarım Fuarı’nda Yerini Aldı

Yayın Tarihi : 20.05.2022
15. Caspian Agro Uluslararası Azerbaycan Tarım Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. 18 Mayıs 2022 tarihinde başlayan fuar 20 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak. Fuara 17 ülkeden ulusal ve uluslararası düzeyde toplam 450 firma katılım sağladı.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci,  Azerbaycan’nın başkenti Bakü’de düzenlenen 15. Caspian Agro Uluslararası Azerbaycan Tarım Fuarı’nı ziyaret etti. Bakan Kirişci, Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, Gıda Güvenliği Ajansı Başkanı Goşgar Tehmezli, Tarım Bakanı İnam Kerimov ve İsrail Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Oded Forel ile fuar alanındaki stantları gezerek incelemelerde bulundu.

Fuar çerçevesinde Türkiye’nin desteğiyle düzenlenen balık festivalinin açılışını gerçekleştiren Bakan Kirişci, Azerbaycan'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü.

"İlk ziyaretimizi dost ve kardeş Azerbaycan'ımıza yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve Azerbaycanlı kardeşlerimize olan muhabbetlerini öncelikle belirtmek isterim. Bugün Azerbaycan başbakanımızın, bakan arkadaşlarımızın birlikte iştirakiyle fuarın 15'incisinin açılışını gerçekleştirdik. Gerçekten hem katılım bakımından, hem de katılanlar bakımından çok özel ve iyi organize edilmiş bir fuar. 450'ye yakın firmanın katılımcı olarak katıldığını öğrendim. Bunlardan 54 tanesinin de Türk girişimcilerden oluşuyor olmasına da çok mutlu oldum, çok sevindim" dedi.

Ülkemizin su ürünleri konusuna çok büyük bir önem verdiğini vurgulayan Kirişci, "Bu vermiş olduğumuz önemin meyvelerini de çok şükür aldık. Hem üretimimizi artırdık, hem de ihracatımızı artırdık. Türkiye şu anda 1 milyar 400 milyon dolar gibi sadece su ürünleri alanında ihracat yapan önemli bir ülke haline geldi. Biz de kardeşlerimizden esirgemeyelim, onlara da bu su ürünlerimizden tattıralım istedik" diye konuşmasına devam etti.

Kirişci, "Dost ve kardeş Azerbaycan'ın ilgili bakanlarımız ve bakanlıklarımıza uygulayacağımız projeler var. Bu projeler buraların tarımsal alanda yeniden imarıyla ilgili. Nedir bu imardan kastımız. Gerek bitkisel üretim, gerekse de hayvansal üretim konusunda burada üretim faaliyetlerinin başlaması lazım. Buranın çok önemli istekleri ve ihtiyaçları var. Bir taraftan ihtiyaç duyulan yem bitkileri yetiştirilirken, bir taraftan da büyükbaş, küçükbaş, kanatlı gibi aklınıza gelebilecek hayvancılık alanındaki diğer faaliyetler de yine burada öğretilecek. Bu da yeterli değil, bizim bir de gıda ayağımız var. Üretilen ürünlerin bir gıda sanayii marifetiyle artık tüketicinin de kullanabileceği bir formata, biçime dönüştürülmesi lazım. Azerbaycan'a tarım ürünleri ihracatımız var. Aynı zamanda da bizim de, Azerbaycan'dan ne alabilirizi tartışmamız gerekiyor. Çünkü biz sadece kazanan değil, kazanırken kazandıran bir ülkeyiz. Böyle bir kimliğimiz var. Başka ülkelerden ayrışan yanımız bu. Ama biz gerekirse bu kardeşlerimizin kenti topraklarında, kendi coğrafyalarında bu üretimi yaparak, bu üretimle ilgili faaliyetleri yerinde yaparak kazanmalarını istiyoruz" dedi.

Bakanlığımızı temsilen Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığımız koordinasyonunda kurulan standın içerisinde Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşlerdi Genel Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ve Strateji Geliştirme Başkanlığı yer alarak ülkemiz tarım ve ormancılık konularına ilişkin ziyaretçilere bilgi verildi.