T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kız Kardeşimin İkinci Durağı Kayseri Oldu

Yayın Tarihi : 4.6.2022

​Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının kadın çiftçi ve girişimcilere için başlattığı eğitimlerin ikincisi Kayseri’de gerçekleşti.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi amacıyla başlatılan eğitim programı 2 Haziran 2022 tarihinde Kayseri’de gerçekleşti. Kırsal alanda yaşayan ve kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlara yönelik başlatılan eğitim programı 10 ilde düzenlenecek.
Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesi tanıtım toplantısına, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sürur KIR, Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet KALELİ, Kayseri Büyükşehir Tarım Daire Başkanı Duran SAFRANTI, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞAHİN katıldılar.
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sürur KIR program kapsamında yaptığı konuşmasında, ‘‘Kız Kardeşim Projesi bugün verilen eğitimlerle bitmeyecek asıl bundan sonra başlayacak. Eğitim alan kadınların ticari faaliyetleri güçlenerek satış ve pazarlama alanlarında rekabet yetenekleri artacak. Kadınlarımıza proje kapsamında, Finansal Bilinç, Gıda Güveninirliği, Etiketleme Mevzuatı, Lojistik gibi konularda eğitim verilecek. Eğitimlerin sonunda üretici kadınlarımız, kız kardeşlerimiz ürünlerini marka haline getirebilecek. Ürünleri fuar, sergi ve festivallerde yer alacak ve bu vesile ile pazarda daha fazla söz sahibi olacaklardır" dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞAHİN konuşmasında, ‘‘Kız Kardeşim projesinin Kayseri’nin de dahil olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ve oldukça heyecanlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tarımsal üretim konusunda ülke ekonomisine çok ciddi katkıları olan şehrimizde, çiftçilerimiz gerek ürün çeşitliliği ve gerekse de tarımsal alanda kullandıkları teknikler ile örnek teşkil etmektedir. Aslında baktığımızda, bütün tarımsal faaliyetlerin en başında kadınlarımız gelmektedir. Ülkemizin her köşesinde tarımsal üretimin ana üreticisi kadınlarımız olmuştur. Günümüzde artık, kadınlarımız ürettikten sonraki aşamada da istenilen oranda söz sahibi olmaya başlamış, üretilen ürünler evde değerlendirilmenin dışında ev ekonomisine katkı sağlamaya dönüşmüştür’’ dedi.
Program kapsamında Kayseri İlinde tarımsal üretimde başarılarıyla öne çıkan kadın üretici Seval ŞEREF ilham veren kadın konuşmasını gerçekleştirdi.
Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet KALELİ ise yaptığı konuşmada ‘‘Kadınlarımızın her zaman arkasında olduk Kız Kardeşim Projesiyle bu desteğimiz artarak devam edecek.  Kadınlarımız başardıkça bizler çok mutlu oluyoruz’’ dedi. Daha sonra katılım sağlayan kadınlara  katılım belgeleri verilerek program tamamlandı.

KIZ KARDEŞİM PROJESİ HAKKINDA

Coca-Cola Vakfı’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile birlikte 2015 yılından bu yana devam eden Kız Kardeşim Projesi, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amaçlanıyor. Kız Kardeşim Projesi, Türkiye’de bugüne kadar 81 ilde 400 binin üzerinde kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.
Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında, 10 ilde kadın üretici ve kooperatif ortağı olan kadın girişimcilere; Finansal Bilinç, Müşteri İlişkileri ve Satış, Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri, Gıda Güvenilirliği ve Hijyen, Etiketleme Mevzuatı, Sosyal Medyada Reklam ve Bilinirlik, Mobil fotoğrafçılık, Dijital Dünyada Güvenlik konu başlıkları ile eğitimler verilmesi hedefleniyor.
Proje 2022 yılında Nevşehir, Kayseri, Düzce, Mersin, Denizli, Adıyaman, Kahramanmaraş, Tokat ve Çanakkale illerinde gerçekleştirilecektir.