T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın kooperatifleri destekleniyor

Yayın Tarihi : 5.7.2022

Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Teknik Destek Projesi toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın (EYDB) eş faydalanıcı olduğu proje ile kadın kooperatifçiliğinin etkin bir şekilde uygulanması hedefleniyor.

Toplantıda katılımcılara hitap eden Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sürur Kır, kadınların kooperatifler yoluyla sosyoekonomik olarak güçlenmesi için çalıştıklarını belirtti. Yürütülen proje kapsamında yapılan çalışmaları değinen Kır yerelde ve merkezde iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Sürur Kır sözlerini şöyle sürdürdü; "Projemizin yerelde etkin bir şekilde yürütülmesine sebep olan unsurlardan biri de illerde kurulan çalışma gruplarının etkin ve verimli çalışmasıdır. Bu sayede Ankara, Adana ve  Bursa'da gerçekleşen yerel paydaş toplantıları özel sektör, STK, yerel yönetimler ve kooperatiflerden yüzlerce katılımcı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Yerel tedarik zincirinin ve yerli üretimin öneminin anlaşıldığı bu dönemde bakanlık olarak aile çiftçiliğini korumak en büyük önceliğimiz.

Kırsalda kalkınmanın ve kadın refahının sürdürülebilir bir şekilde devam etmesinin kadınların örgütlenerek güçlenmesi ile sağlanacağını vurgulayan Kır: " Bu yüzden kırsaldaki kadınların örgütlenerek bir araya geldikleri, emek ve ürünlerine değer kattıkları, girişimcilik ve pazarlama potansiyellerini açığa çıkardıkları kooperatifler gibi son derece önemli ve değerli yapıların yaygınlaşması ve gelişmesi de Başkanlık olarak en temel hedeflerimizden biridir." şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ise proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları anlattı. Yapılan teknik sunumların ardından gelecek 6 aylık dönemin planlanması için teknik çalışmalara geçildi.

PROJE HAKKINDA

Projeyle, Türkiye'de kadınların çalışma hayatına girişini ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla kadın kooperatiflerinin gelişmesini ve teşvik edilmesini amaçlıyor. 15 Eylül 2021'de başlayan proje 30 ay sürecek. Pilot iller ise Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Batman, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Sinop, Sivas ve Van.