T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

EYDB VE FAO İŞBİRLİĞİNDE KIRSALDA YAŞAYAN KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİNİN BAŞLANGIÇ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Yayın Tarihi : 4.8.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, kırsalda yaşayan kadınların güçlendirilmesi için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile işbirliği yaparak hayata geçirdiği projenin bölgesel başlangıç çalıştayında proje paydaşları ve uzmanlar bir araya geldi.

"Kimse Geride Kalmasın" sloganıyla hayata geçirilen "Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması Ve Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen "FAO- Türkiye Gıda Ve Tarım Ortaklık Programı Bölgesel Çalıştayı" Ankara'da yapıldı.

Programın açılış konuşmalarını FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet Kaleli yaptı.

Kırsalda kadın girişimciliğin ve kooperatifleşmeyi arttırmak için çalıştıklarını dile getiren Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Nimet Kaleli, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, kırsalda yaşayan kadınlar için gelir getirici, mesleki beceri kazandırıcı, çalışma koşullarını iyileştirici, faaliyet çeşitliliğini arttırıcı, sosyo-ekonomik yönden güçlendirici projeler uyguladıklarını belirtti.

Kadın çiftçiler için eğitim ve yayım çalışmalarına öncelik verdiklerinin altını çizen Kaleli, günümüz şartlarına uygun olarak; girişimcilik, istihdam, pazarlama stratejileri ve kooperatifleşme konularında sahada çalışan çok sayıda kadın üreticiye projeler ve eğitim programlarıyla ulaştıklarını ifade etti.

Toplantıda; Tacikistan Cumhuriyeti Tarımdan Sorumlu Bakan Yardımcısı Jabbor Nosirzoda, Özbekistan Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Kahraman Yuldashev de birer konuşma gerçekleştirdi.