T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kız Kardeşim Projesi’nin Dokuzuncu Durağı Tokat Oldu

Yayın Tarihi : 17.8.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının Kız Kardeşim Projesi kapsamında, kadın çiftçi ve girişimcilerin ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi amacıyla yapılan eğitimlerin bu yıl dokuzuncusu Tokat'ta gerçekleşti.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Tokat İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcıları Ümit OK ve Halil İbrahim SEVER, Yayım ve Eğitim Daire Başkanlığı Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grup Sorumlusu Aslı ÇAVUŞ, TKDK Tokat İl Koordinatörü Fevzi ÇİÇEK, STK Temsilcileri, Kadın Kooperatif üyeleri ve üretici kadınlar katılım sağladı.

Yayım ve Eğitim Daire Başkanlığı Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Çalışma Grup Sorumlusu Aslı ÇAVUŞ ise "Kadınlar kırsalın günümüzde bilinmeyen liderleri, temel gıda üreticileri, doğal kaynakların ve biyo-çeşitliliğin koruyucuları ve sürdürülebilir tarımsal üretimin anahtar unsurlarıdır. Bu nedenle Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı olarak kadın üreticilerin sosyo-ekonomik konumlarını, yaşam standartlarını, temel tarımsal beceri ve yetkilerini artırmak en öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu kapsamda eğitim faktörünün, tarımsal üretimdeki kadın emeğinin görülmesi, toplumsal konumu ve istihdam olanakları üzerinde etkili olan en önemli bileşen olduğu bilinciyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Üretimden pazarlamaya değin kadınlar için çok kıymetli bilgilendirmeler içeren bu eğitim programının şimdiden herkese hayırlı olmasını dilerim'' dedi.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Yardımcısı Ümit OK program kapsamında yaptığı konuşmasında, Kız Kardeşim projesine Tokat ilinin de dâhil olması nedeniyle büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. İnsan emeğinin ekonomik değere dönüşmesi olarak ifade edilen girişimciliğin, üretim için en önemli faktörlerden biri olduğunu ve Kız Kardeşim projesinin bu anlamda faydalı olacağı düşündüğünü söyleyen Ümit Ok, eğitim alacak kadın üreticilere başarılar diledi.

Açılış konuşmalarının ardından programda; finansal bilinç, müşteri ilişkileri ve satış, ürün sunum ve pazarlama teknikleri, gıda güvenilirliği ve hijyen, etiketleme mevzuatı, sosyal medyada reklam ve bilinirlik, mobil fotoğrafçılık, dijital dünyada güvenlik konu başlıkları ile eğitimler verildi.

Eğitimlerin sonrasında Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN ile Tokat Valisi Numan HATİPOĞLU sertifika törenine katıldılar. Törende kısa bir konuşma yapan İl Müdürü Orhan ŞAHİN, aile işletmeciliğinin ağırlıkta olduğu ülkemiz tarımında, tarımsal faaliyetlerin en başında kadınlarımızın geldiğini belirtti. İl Müdürü ŞAHİN, bu sebeple kadınlara yönelik yapılan eğitim projelerine değer verdiklerini söyledi. Tokat Valisi Numan HATİPOĞLU ise yaptığı konuşmada; Ülkemizin her köşesinde tarımsal üretimin ana üreticisinin kadınlarımız olduğunu, kadının olmadığı bir üretim modelinin hep yarım kalacağını belirterek programı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program, eğitime katılan kadınlara katılım belgeleri verilmesi ve diğer katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.