T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kız Kardeşim Projesi Çanakkale’de

Yayın Tarihi : 19.8.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının yürüttüğü Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadın üretici ve girişimcilerin sosyo-ekonomik yönden güçlenmeleri, gerekli bilgi ve donanımların edinilmesi amacıyla yapılan eğitimlerin bu yıl onuncusu Çanakkale’de gerçekleşti.

Toplantıya Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, İl Müdür Yardımcısı Mehmet SEZER, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim BÜYÜKGAGA, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Kırsalda Kadın ve Aile Birimi Koordinatörü Aslı ÇAVUŞ, Sosyolog Ayşe BAYRAM ile çok sayıda kadın kooperatif ortağı ve üretici kadınlar katılım sağladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ yaptığı konuşmada; “Emeğin çok kıymetli bir değer olduğunu bilen ve bu yönde çalışmalarını sürdüren bir kurumuz. Eğitim ve yayım çalışmaları Bakanlığımızın asli görevlerinden olup; bizim işimiz üretim ve üreticileri bu süreçte eğitimler yoluyla desteklemek. Çok kaliteli üretim yapabilirsiniz ama bunu pazarlama şansınız yoksa ve o alt yapıya sahip değilseniz inanın ki hayal kırıklığına uğrarsınız. Bunun olmaması için bugün burada eğitimcilerimizin verecekleri eğitimler sayesinde bu eksikliğimizi gidermeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Yayım ve Eğitim Daire Başkanlığı’ndan Kırsalda Kadın ve Aile Çalışma Grup Sorumlusu Aslı ÇAVUŞ ise "Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı olarak en önemli görevlerimiz arasında çiftçi eğitimi ve tarımsal yayım hizmetlerinin yürütülmesi ve araştırma-yayım-çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla gereken çalışmaların yapılması yer almaktadır. Kırsaldaki kadınlarımızı yaşadıkları bölgelerdeki örnek tarımsal yayım projelerine dahil ederek öne çıkmaları sağlanmaktadır. Planlanan projelerde kadınların sadece aile içi geleneksel rollerini güçlendirici yönde sınırlı kalmayıp, kadınların ilgi duydukları tarım ve tarım dışı konularda seçilmektedir. Bu doğrultuda gerektiğinde ilgili kurum/kuruluşlar, üretici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile eğitim ve yayım hizmetleri verilmekte, çeşitli projelerle onlara destek sağlanmaktadır. İşte bu projelerden biri de 2015 yılından itibaren yürütülen “Kız Kardeşim”  projesi ile kadın girişimcilerin ve kooperatif ortağı olan kadınlara Ürün Sunum ve Pazarlama Tekniklerinden Müşteri İlişkileri ve Satışa, Finansal Okuryazarlıktan Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığına, Gıda Güvenilirliğinden Etiketleme mevzuatına kadar birçok konuda eğitimler gerçekleştirilecektir. Kadın çiftçilerimizin aldıkları bu eğitimlerin faaliyet gösterdikleri alanlardaki çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyor, bu eğitim programının güzel geçmesini dileyerek, başta eğitim verecek konu uzmanlarına,  eğitime katılmak için birçok fedakârlıkta bulunan kadın çiftçilere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.'' şeklinde konuşmasını bitirdi.

Gökçeada Kadın Kooperatifi Başkanı Hatice BOZKURT yaptığı konuşmada; kooperatifin faaliyetlerinden bahsederek; kadın üreticilerin Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri çatısı altında toplanma yoluyla kolektif bir şekilde hareket etmesinin kadınların güçlenmesine yönelik önemini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından programda; finansal bilinç, müşteri ilişkileri ve satış, ürün sunum ve pazarlama teknikleri, gıda güvenilirliği ve hijyen, etiketleme mevzuatı, sosyal medyada reklam ve bilinirlik, mobil fotoğrafçılık, dijital dünyada güvenlik konu başlıklarında eğitimler verildi.

Eğitimlerin sonrasında İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ önderliğinde sertifika töreni gerçekleştirilmiş olup; törende kısa bir konuşma yapan İl Müdürü KARADAĞ; “Her biri kendi alanında çok önem arz eden konulardı. Eğitimin herkese faydalı sonuçlarının olacağına inanıyorum. Bu projenin ortaklığının temsilcilerine sonsuz teşekkür ediyorum.”dedi. Program, eğitime katılan kadınlara katılım belgeleri verilmesi ve diğer katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.