T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIZ KARDEŞİM PROJESİYLE KADIN GİRİŞİMCİLER TEKİRDAĞ’DA BULUŞTU

Yayın Tarihi : 2.9.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının, Kız Kardeşim Projesi kapsamında başlatılan eğitimlerinin onbirincisi Tekirdağ'da gerçekleştirildi.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde gerçekleştirilen eğitim programının açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Tekirdağ Vali Yardımcısı Murat Eren, ,Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sürur Kır, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı katıldı.

Kadın çiftçilere hitap eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider; "Değerli ozanımız Neşet Ertaş bir deyişinde  "Kadınlar insandır, biz insanoğluyuz" diyerek kadının değerini, insanlığın kadına bağlı olduğunu vurgulayarak topluma bir mesaj vermiştir. Bizimde Bakanlık olarak kadına bakış açımız verdiğimiz destekler ve programlarla ortadadır. Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık uygulayarak onları köyünde-toprağında tutmaya özen gösteriyoruz. Çünkü doyduğu yerde kalmak isteyen kadın hem erkeği hem aileyi de orda tutar." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından eğitim programı kapsamında katılım sağlayan 42 kadın çiftçiye sertifikaları verildi.

Proje Hakkında

Proje, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, İl Müdürlükleri Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilmekte olup 2022 yılında bugüne kadar 10 ilde gerçekleştirilmiş olup toplamda 477 kadın çiftçi eğitimlerden yararlanmıştır.