T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kız Kardeşim Projesi ilham oldu

Yayın Tarihi : 26.10.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı'nca desteklenen Kız Kardeşim Projesi, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ile buluştu. Buluşmada proje ve derneğin kadın girişimciliği alanındaki tecrübeleri aktarıldı.

Bugüne kadar 450 binden fazla kadının hayatına değer katan Kız Kardeşim Projesi, Kıbrıs'ta girişimci kadınlara ilham oldu.

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği GİKAD iş birliğinde gerçekleştirilen "Değer Yaratan Kadın Girişimciler Zirvesi'nde", Kız Kardeşim Projesi ile 7 yılda edinilen tecrübeler, kadın girişimcilerle paylaşıldı. Zirve'de ayrıca kadın girişimcilere yönelik "tasarım odaklı değer yaratama" eğitimi düzenlendi.

Girne'de düzenlenen Değer Yaratan Kadın Girişimciler Zirvesi'ne; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Sürur Kır, Girne Belediyesi Müdür Muavini Naile Soysal, GİKAD Başkanı İçim Kavuklu, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Atabarut, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Awen for Us Kurucusu Dr.Aylin Löle ile eğitimci Mete Yurtseven katıldı.

Kız Kardeşim Projesi kapsamında düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, kadınların iş hayatına kazandırılmasında emeği geçen herkesi kutladı. Tarih boyunca kadınların verdiği mücadelenin önemine de dikkat çeken Tatar, kadınların tüm platformda gösterdikleri başarının devam ettirilmesi için her türlü desteği verdiğini ve vermeye de devam edeceğini dile getirdi.

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise "Kadın" dendiği zaman cesaret kavramını gördüğünü söyledi. Taçoy, kadınların daha da ileri çıkması için birçok projelerinin olduğunu ve kadınlara gereken desteği sağlayacaklarını vurguladı. Taçoy, kız kardeşlerin yanında da erkek kardeş olarak durmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Sürur Kır yaptığı açılış konuşmasında, kadın girişimcilere verilen önemi ve destekleri anlattı. Sürur Kır şöyle konuştu: Hayatın her aşamasında her yere dokunan, her yerde olan kadınları, hayata geçirdikleri projelerle desteklerimizi sürdüreceğiz. Kır, kadınların güçlenmesi için el birliğiyle çalıştıklarını ve "Sen yeter ki üret" ana sloganıyla hareket ettiklerini söyledi.

 GİKAD Başkanı İçim Kavuklu, KKTC'li kadınların yeteneklerini birleştirerek güçlü girişimcilik örneği sergilediklerine dikkat çekti. Kavuklu, Bu topraklarda yetişmiş, eğitim alan kadınlar olarak, tıpkı Coca Cola'nın yaptığı gibi kadınların tüm alanlarda söz sahibi olması ve geleceği temsil edecek kadınların liderliğini geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Kavuklu kadınları en doğudan en batıya, en kuzeyden en güneye güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Zirvede ayrıca Awen for Us Kurucusu Dr. Aylin Löle moderatörlüğünde "Sürdürülebilirlik Ekseninde Kadın Girişimciliği ve Kurumsal İtibar" konulu panel düzenlendi. Panelde; UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Atabarut ile Marmara Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Alanda Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu iş dünyasında kadın varlığının önemine ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

Zirve'de ayrıca Eğitimci Mete Yurtsever tarafından kadın girişimcilere, "Tasarım Odaklı Değer Yaratmak" konulu eğitim semineri düzenlendi.