T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Başkanlık personeli yangın tatbikatı yaptı

Yayın Tarihi : 15.11.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı personeli, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda yangın tatbikatı yaptı. AFAD'ın uzman personeli tatbikata katılanlara yangın tüpü kullanımını öğretti, yangına ilk müdahaleyle ilgili bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nda yangın tatbikatı yapıldı. Yayın ve Tanıtım Daire Başkanı M. Hamdi Büyüktaş ile  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yetkililerinin de katıldığı tatbikatta başkanlık personeline yangın söndürme tüpü ile ilgili bilgi aktarıldı.

Suyun sadece organik maddelerin söndürülmesinde kullanıldığını hatırlatan AFAD uzmanları, tatbikata katılanlara yangın tüpü kullanımını öğretti, yangına ilk müdahaleyle ilgili bilgi verdi. Yangın tüplerinin her türlü; katı, sıvı ve gaz yangınlarında kullanılabileceğinin altını çizen uzmanlar, personele yangın sırasında kapı, kaput, pencere gibi oksijenin rahatlıkla girebileceği yerlerin açılmaması gerektiğini hatırlattı. Araçlarda müdahalenin aracın altından yapılması gerektiğini de söyledi.

Kurum yöneticileri ile çok sayıda personelin katıldığı tatbikatta bilgilendirmeden sonra uygulamalı eğitime geçildi. Başkanlık personeli yakılan ateşi yangın tüpü ile söndürdü .  AFAD uzmanları yangına ilk müdahalede dikkat edilmesi gereken en önemli unsurları katılımcılara anlattı, uyarılarda bulundu.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının AFAD ile yaptığı işbirliği çerçevesinde uygulamalı sivil savunma eğitimlerinin tekrarlanması planlanıyor.