T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kız Kardeşim Projesi'nin 2022 Finali Aydın ve Muğla'da Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 22.11.2022
​Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2021 yılında Kız Kardeşim Projesi kapsamında kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi amacıyla başlatılan eğitimlerin 2022 yılı son durağı Aydın ve Muğla İlleri oldu.

Aydın eğitimi kapsamında Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İncir Toplantı Salonunda yapılan programa; Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı  Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu ve Aydın İl Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, teknik personel ve kadın üreticiler katılım sağladılar.

Program açılışında; İl Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Aydın'da başarı hikâyesi ile öne çıkan kadın üreticileri temsilen Sevgül Batur, Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ve Vali Hüseyin Aksoy konuşma yaptılar.

Eğitimi tamamlayan kadın üreticilere sertifikalarını Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Vali Aksoy ve İl Tarım ve Orman Müdürü Ökdem takdim ettiler.

Muğla'da ise eğitimler İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi. Program açılışına; Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü  Barış Saylak,  müdürler, teknik personel ve kadın üreticiler katılım sağladılar.

Bakan Yardımcısı Gizligider de törendeki konuşmasında "Kız Kardeşim projesini Nevşehir'den başlattık. Hakkari, Yüksekova ve Tekirdağ gibi pek çok ilimize gittik.  Muğla bizim 26'ncı durağımız. Bu işi zirvede, yani Muğla'da bırakalım istedik. Bu vesile ile Kız Kardeşim Projesinin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Muğla'yı "Tarımın başkenti" olarak nitelendiren Gizligider, "Türkiye yüzyılında güçlü tarım ve güçlü ormancılık vizyonuyla bazı değişikliklere gideceğiz. Ekilmeyen toprak, işlenmeyen arazi, boş kümes, boş ahır kalmasın istiyoruz. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapacağız. Sözleşmeli tarım ve hayvancılığa geçerek, üretenin ve tüccarın tam bir hukuki koruma altında olduğu bir sistemin çerçevesini çizeceğiz. Üretim planlaması yaparak, suyu, iklimi, toprağı önceleyen yeni bir sistem oluşturacağız." dedi.

Türkiye'nin yüzde 100'ün üzerinde ürün yeterliliği olan bir ülke olduğunu kaydeden Gizligider "Dünyada pandemi nedeniyle gıda krizi oldu, fakat Türkiye'yi teğet geçti. Pandemi döneminde eli öpülesi çiftçilerimiz, kız kardeşlerimiz ekmeye, dikmeye, üretmeye devam etti. Biz sadece 85 milyonu beslemiyoruz, ülkemize gelen 50 milyona yakın turisti de besliyoruz. Bizim hayalimiz, çiftçimiz sadece karnını doyurup gününü ya da yılını kurtarmasın, dünyaya meydan okusun! Planlamalarımızı buna göre yapıyoruz. Vatandaşımız, artık doğduğu yerde doysun. Aynı zamanda doyursun, çevresine de faydası olsun istiyoruz." diye konuştu.  
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında; Muğla'da kadın üreticilere ve özellikle de kadın kooperatiflerine pozitif ayrımcılık tanıdıklarını belirterek "Tarlada izi olanın, harmanda da üretimde de sözü olur" diyerek Muğla'da yaptıkları çalışmalara değindi. Kadın üreticileri temsilen Asiye Güldür ise törende yaptığı konuşmada, "Bakanlığın ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün düzenlediği bütün eğitimlere katılmaya çalışıyorum. Her eğitim her yeni çalışma bizim ufkumuzu açtığı gibi çalışmalarımızı bir üst seviyeye taşıyor. Bir kadın ve bir anne olarak tarımın ve çevrenin sürdürülebilirliğini önemsiyorum. Kız Kardeşim Projesi, biz kadınların bir olma gücünü, aidiyet duygusunu en iyi anlatan çalışma ve ben bu projede eğitim aldığım için çok mutluyum. Kadın isterse, her şeyi yapar diyerek emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde duygularını dile getirdi.

Eğitimi tamamlayan kadın üreticilere sertifikalarını Bakan Yardımcısı Gizligider ve İl Tarım Müdürü Saylak takdim ettiler.

Her iki ilde kadın çiftçiler Finansal Bilinç, Müşteri İlişkileri ve Satış, Mobil Fotoğrafçılık, Dijital Dünyada Güvenlik, Ürün Sunum ve Pazarlama Teknikleri, Sosyal Medyada Reklam ve Bilinirlik Artırma, Gıda Güvenilirliği ve Etiketleme Mevzuatı konularında eğitim aldılar. Kadın üreticilerin işledikleri ürünlerden oluşan stant alanları gezildi.

Programlar hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.