T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Kimseyi Geride Bırakma” Projesi Eğitici Eğitimi Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 5.12.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ortaklığında yürütülen Kimseyi Geride Bırakma: Türkiye ve Orta Asya’da Kırsal Kesimde Kadınların Güçlendirilmesi ve Daha Fazla Katılımının Sağlanması Projesi faaliyetleri son hızla devam ediyor.

Proje ile faydalanıcı ülkeler olan Tacikistan, Türkiye ve Özbekistan’da kırsal alanda yaşayan kadınlar için temel düzeyde sürdürülebilir ekonomik fırsatların yaratılması, tarım ve ormancılık politika ve programlarının desteklenmesi vasıtasıyla, kadın çiftçilerin sosyo-ekonomik statülerinin iyileştirmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda projenin pilot illeri Burdur, Kahramanmaraş ve Ordu illerinde oluşturulan Kadın Gelişim Birimlerinde görev alan personele yönelik kadın erkek fırsat eşitliği bakış açısı ile yayım metotlarının geliştirilmesine yönelik konularda eğitici eğitimi programı Antalya’da gerçekleştirildi.

Eğitim FAO’nun Proje Koordinatörü Kıdemli Toplumsal Cinsiyet ve Sosyal Koruma Uzmanı Dono Abdurazakova’nın konuşmaları ile başlayıp Bakanlık Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Müslüm Kayhan İnan’ın projenin genel amacı ve hedefleri hakkında bilgilendirmesi ile devam etti. Pilot illerde saha analizleri yapacak olan Prof. Dr. Ayşe GÜNEŞ Ayata’nın kırsalda kadınlara yönelik verileri paylaşmasının ardından FAO toplumsal cinsiyet uzmanı Neşe ÇAKIR Sayran  kadın erkek eşitliği bakış açısıyla katılımcı/uygulamaya yönelik yaklaşımla farkındalığın arttırılmasına, kavrayış ve becerilerin geliştirilmesine odaklanıldı.