T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KÜLTÜREL MİRAS SAKIZ AĞACI YARIMADA DA YENİDEN CAN BULACAK

Yayın Tarihi : 5.12.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Yarımada Kadınları Sakız Ağacına Can Katıyor Projesi”nin açılış töreni tüm paydaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi/Kadın Çiftçilere Yönelik İl Özel Projeler Programı kapsamında desteklenen Proje ile UNESCO'nun İnsanlığın Manevi Kültürel Miras Listesinde yer alan sakız ağacının öncelikle Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinde yetiştirilmesinin yaygınlaştırılması, eş zamanlı olarak sakız ağacı aralarına Amarant bitkisi ve karakılçık buğdayı tohumlarının ekimi yapılarak bölgede farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.

Törene; İl Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, Tarım ve Orman Bakanlığı/Yayım ve Eğitim Daire Başkanı Müslüm Kayhan İnan ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı katılım sağladı.

Etkinlik kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nin projeye tahsis ettiği alana 200 adet sakız ağacı fidanı dikildi. Projeye destek veren diğer proje paydaşları Urla Kaymakamlığı ve Belediyesi, Urla Gülbahçe Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi, Urla Ziraat Odası da törende yer alarak el birliği güç birliğinin en güzel örneğini gösterdi.